Zástupci pojišťovny, jejímiž klienty je zhruba 60 procent české populace, to dnes řekli novinářům. Rakovině podlehne v ČR každý rok 27.000 lidí, u zhruba 87.000 ročně lékaři nádor odhalí.

Počet takzvaných screeningových prohlídek, tedy plošného vyšetřování určité skupiny zdravých lidí, například v konkrétní věkové skupině, v době pandemie poklesl o 227.000. Pravidelně se takto lidé vyšetřují kvůli rakovině prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku. Pojišťovny je zvou na vyšetření i dopisem.

"Těchto 227.000 prohlídek, které se neuskutečnily, může znamenat velmi vážný problém. Včasný záchyt nemoci je pro efekt léčby klíčový. Je tedy otázka, kolik nádorů jsme kvůli takovému výpadku v prevenci neodhalili," popsal ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

S rakovinou se v posledních letech léčí více než 300.000 klientů VZP. Loni na jejich léčbu pojišťovny vynaložila 16,8 miliardy korun. Nejčastěji jde o nádory kůže (67.000 pacientů), prsu (55.000) a mužských pohlavních orgánů (49.000).

V letech před epidemií počet celkem léčených pacientů setrvale rostl, mezi roky 2019 a 2020 byl pokles o více než 16.000 lidí. "Lze předpokládat, že se na tomto faktu podepsala na jedné straně oslabená imunita pacientů, a tedy vyšší úmrtnost na covid-19, na straně druhé také nižší návštěvnost preventivních prohlídek. Tedy bylo méně záchytů lidí, kteří o svém onemocnění zkrátka ještě nevědí," doplnil.

Pojišťovna tak podle náměstka Ivana Duškova chystá kromě pokračujícího zasílání dopisů pacientům, kteří na preventivní prohlídky nechodí, také mediální kampaň. Začít by měla v polovině května a stát bude desítky milionů korun.

Náklady investované do prevence se ale podle odborníků vyplatí. Předsedkyně České onkologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jana Prausová uvedla, že léčba jednoho pacienta stojí často řádově i miliony korun. Například náklady pojišťovny na moderní biologickou léčbu nádorů vzrostly za posledních pět let o více než dvě miliardy, loni byly 5,8 miliardy korun.

Většina nádorů se dá mnohem lépe léčit, pokud se na ně přijde včas. U některých druhů rakoviny je šance na úplné uzdravení v takovém případě i vyšší než 90 procent. Screeningové prohlídky u lidí, kteří zatím nemají žádné potíže, jsou proto důležitým nástrojem prevence.

"VZP rozesílá svým klientům měsíčně zhruba 80.000 pozvánek na preventivní prohlídku v jednom ze screeningových programů, na nějž mají nárok. Naším cílem je, aby forma i obsah těchto pozvánek byly dostatečně mobilizující a přiměly adresáta se na prohlídku skutečně objednat," doplnil náměstek Duškov. Každý rok přijde dopis od pojišťovny s pozvánkou k vyšetření zhruba milionu lidí.

Na vyšetření, které má odhalit rakovinu prsu, jsou ženy ve screeningovém programu zvané od 45 let. Screening rakoviny děložního hrdla je součástí každoroční gynekologické prohlídky, ženy ve věku 35 až 45 let jsou navíc vyšetřovány i na nákazu HPV virem, která tento druh rakoviny často předchází.

Oběma pohlavím jsou určená vyšetření, která mají odhalit rakovinu tlustého střeva či konečníku, na které každý rok v ČR umírá kolem 3500 mužů a žen. Od 50 let mohou lidé podstoupit vyšetření na skryté krvácení ve stolici nebo kolonoskopii, při níž lékař prohlíží přímo sliznici střeva.

Nově od letošního roku plicní lékaři také preventivně vyšetřují dlouhodobé aktivní či dřívější kuřáky nad 55 let kvůli riziku rakoviny plic. Pacienti pravidelně podstupují CT vyšetření plic. Ročně tato nemoc zabije více než 6500 lidí.