"Dnes jsme začali jednat s Karlovaráky a pozvaní jsou ještě zástupci Spolu. V pondělí bychom pak chtěli jednat i s dalšími stranami. Chtěli bychom mít jasno zřejmě během úterka," řekla ČTK primátorka, která by chtěla v této funkci zůstat. Snadnému vyjednávání pomáhá i to, že ani po letošních komunálních volbách se síly v zastupitelstvu příliš nezměnily a všechny tři strany dosavadní koalice v zastupitelstvu zůstaly. Podle náměstka primátorky Tomáše Trtka (ANO) chce ANO oslovit i další strany a teprve pak se rozhodnout o konečné podobě koalice.

Podle Pfeffer Ferklové by sice bylo možné vytvořit většinu v zastupitelstvu spojením jen dvou stran, ANO ale dává přednost širší koalici s větší podporou v zastupitelstvu. Prioritně však chce navázat na dosavadní spolupráci s Karlovaráky a ODS, která letos kandidovala v koalici Spolu.

Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Proti dosavadnímu stavu tak o dva mandáty posílilo. Druzí skončili Karlovaráci s pěti mandáty, ti naopak o tři mandáty oslabili. Třetí SPD bude mít čtyři zastupitele.

V dosavadní koalici byla zastoupena i ODS, která měla v zastupitelstvu zatím tři mandáty. Letos kandidovala ODS pod hlavičkou koalice Spolu, tedy s KDU-ČSL a TOP 09. V zastupitelstvu získala koalice Spolu čtyři mandáty.

ANO a Karlovaráci by vytvořili v zastupitelstvu většinu, seí Spolu by měla koalice pohodlnou většinu 23 hlasů.

Do zastupitelstva se ještě dostalo hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA) se čtyřmi zastupiteli. Piráti budou zastoupeni dvěma zastupiteli a STAN také dvěma.

reklama