Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V koalici je shoda na omezení podpory stavebního spoření

Vláda ČR
Vláda ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu.

Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy.

"Návrh na snížení, respektive zrušení státní podpory stavebního spoření je v pokročilé fázi koaličního vyjednávání. Státní podpora by se u stávajících smluv mohla snížit na polovinu, tedy na nejvýše tisíc korun ročně. U nových smluv by se podpora mohla zrušit úplně," sdělil CNN Prima News mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Zrušení podpory stavebního spoření, na které stát loni vydal 4,3 miliardy korun, je jedním z opatření, které kabinetu navrhla Národní rozpočtová rada vlády (NERV) ke snížení strukturálního schodku státního rozpočtu, který je nyní více než 200 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v minulosti uvedl, že pracuje se šesti desítkami návrhů, celková úspora by měla dosáhnout 70 miliard korun od příštího roku.

Podle NERV stavební spoření vznikalo v době, kdy v Česku byl nedostatek kapitálu a neexistoval trh s hypotékami. V současnosti už ale existují jiné produkty, které mohou sloužit k financování bydlení, a stavební spoření funguje spíš jako spoření se státní podporou financovanou všemi daňovými poplatníky.

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) tento argument odmítá. Podle jejích údajů z minulého týdne je 70 procent úspor ze stavebního spoření využito k nákupu či rekonstrukci nemovitosti nebo na pořízení vybavení domácnosti. AČSS také upozorňuje na to, že úvěry ze stavebního spoření je možné poskytovat bez zástavního zajištění nemovitosti, což zvyšuje dostupnost těchto půjček ve srovnání s hypotečními úvěry. U úvěrů ze stavebního spoření jsou také nižší úrokové sazby, když aktuálně dosahují 3,68 procenta, zatímco u hypoték 5,93 procenta.

AČSS také upozorňuje na to, že s omezením státní podpory se sníží motivace lidí peníze do stavebního spoření vkládat. Tím by se zároveň snížila i dostupnost úvěrů ze stavebního spoření. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují.

Na českém trhu působí pět stavebních spořitelen. Loni u nich uzavřelo novou smlouvu zhruba 572.000 klientů, poskytly úvěry za 56,7 miliardy korun.

Témata:  vláda ČR stavební spoření

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy