reklama

Těhotenství bylo podle lékařů bez závažných komplikací. "Pacientka s transplantovanou dělohou byla sledována týmem odborníků, kteří zajišťovali péči tak, aby se předešlo všem komplikacím. Těhotenství bylo plánovaně ukončeno ve 36. týdnu gravidity tak, jak je běžné u žen po transplantaci dělohy," uvedl Jaromír Mašata, vedoucí lékař operačních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Holčička při narození vážila 2,1 kilogramu.

Žena neměla od narození dělohu, přirozenou cestou tak nemohla nikdy otěhotnět. "Děloha, kterou jsme jí před časem transplantovali, byla od žijící dárkyně, její příbuzné," řekl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. Podle Froňka se dosud v Evropě narodilo 18 dětí matkám s transplantovanou dělohou, z toho tři v Česku. Ve zbytku světa pak přišlo na svět dalších 22 dětí.

IKEM zahájil v roce 2015 studii, ve které srovnává transplantace děloh od žijících a zemřelých dárkyň. Dosud lékaři transplantovali deset děloh, podle Froňka jsou v polovině studie. První dítě ženě s transplantovanou dělohou se narodilo v roce 2014 ve Švédsku, v Česku o pět let později.

reklama