reklama

Laboratoř liberecké nemocnice odhalila první případ nákazy variantou omikron na konci loňského listopadu, první nakažení si ji přivezli ze zahraničních cest, teď už se ale šíří i komunitně.

Prvním potvrzeným případem nákazy omikronem v České republice byla koncem loňského listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že v polovině ledna už bude omikron v populaci dominovat. Podle některých studií je omikron až šestkrát nakažlivější než dosud dominantní varianta delta. Zřejmě před ní také méně chrání imunita po prodělání nemoci a očkování, odborníci proto doporučují třetí, posilující dávku.

Počty nakažených v Libereckém kraji opět rostou, v předchozích dnech čísla kvůli nižšímu testování o vánočních svátcích, klesala. Za posledních sedm dní přibylo v kraji 1742 nových případů nákazy, to je 394 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Nejhorší je aktuálně situace na Českolipsku, kde za poslední týden testy odhalily 523 nových případů covidu, to je bezmála 508 na 100.000 obyvatel. "Nejvíc nových případů je na Novoborsku," dodala Prattingerová. V Česku je aktuálně horší situace jen v okrese Praha-západ, kde v přepočtu na obyvatele připadá 521 nových případů za týden.

Situace v nemocnicích v Libereckém kraji se podle radního Vladimíra Richtera (ODS) příliš nemění, aktuálně se starají o 132 pacientů s koronavirem, z toho 35 leží ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče a ARO. Hospitalizovaných je zhruba stejně jako před týdnem. "V nemocnicích připravují částečné obnovení některých plánovaných výkonů," dodal Richter. Výjimkou je podle něj liberecká nemocnice, kde leží většina z pacientů v těžkém stavu. Aktuálně je na tamních JIP a ARO 23 nemocných ve vážném stavu, v ostatních páteřních nemocnicích mají vždy jen po čtyřech takových pacientech.