reklama

Nejvíce lidí v kraji je umístěno ve Fakultní nemocnici Ostrava, dále pak v krajských nemocnicích v Havířově či Opavě, jde o zdravotnická zařízení, která mají infekční jednotky.

Z dalších údajů, které hejtman zveřejnil, vyplývá, že umělou plicní ventilaci nyní potřebuje v kraji pět pacientů, na specializovaném přístroji ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve, není připojen žádný pacient. Podle Vondráka v nemocnicích leží především lidé starší 60 let, kteří by podle hejtmana neměli podceňovat očkování.

Moravskoslezský kraj je na tom aktuálně nejhůře ze všech regionů v zemi. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 117 nakažených. Ještě ve středu to bylo zhruba 111 lidí. Aktuální přírůstek se v posledních dvou dnech pohybuje mírně pod hranicí 300 případů. V souvislosti s koronavirem v kraji zemřelo 3550 lidí.

Podle hygieniků nárůst případů souvisí s nedodržováním protiepidemických opatření. Lokální ohniska nákazy vznikají zejména ve školských zařízeních, odkud se pak nákaza rozšíří i do rodin. V karanténě jsou kvůli nakaženým spolužákům tisíce žáků a studentů. Mezi lidmi nakaženými koronavirem převládají hlavně lidé středního věku, v nemocnicích ale končí nejvíce senioři.

reklama