reklama

Méně se ale testuje. V nemocnicích je s koronavirem 1584 pacientů, nejméně od druhé poloviny ledna. Nepatrně klesla incidence, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 465 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie zpomalovala celý uplynulý týden. Hygienici od pondělí potvrdili nákazu celkem u 49.810 lidí. O týden dříve jich bylo více než 54.000.

Stabilně ale klesá také počet testů. V neděli jich laboratoře provedly necelých 9000, proti minulému týdnu je to pokles o třetinu. Roste naopak pozitivita testovaných. Například u nejčastějších preventivních testů bylo v neděli pozitivních 23,48 procenta lidí, před týdnem to bylo necelých 16 procent. Podíly vzrostly i v případě epidemiologické a diagnostické indikace.

V nemocnicích bylo na začátku týdne s covidem více než 2300 pacientů, jejich počet tak klesl zhruba o 700. V těžkém stavu je 88 hospitalizovaných, což je je přibližně o 40 méně než na začátku týdne.

Snižuje se i zájem o očkování. V neděli zdravotníci podali 141 dávek vakcíny, méně jich bylo pouze první den letošního roku. Nejčastěji si lidé nyní chodí pro třetí posilující dávku vakcíny, v neděli ji dostalo 114 zájemců. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu.

Nejvyšší incidence je momentálně v Praze. Na 100.000 obyvatel připadá v hlavním městě za posledních sedm dní 590 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je dlouhodobě v Karlovarském kraji, kde je za uplynulý týden na 100.000 obyvatel 337 případů covidu. Pod 400 se incidenční číslo dostalo ještě v Libereckém, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily na začátku března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo 3,79 milionu lidí, zemřelo 39.563 z nich.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.