Kromě necelých 400 nově potvrzených případů testy v neděli zachytily ještě 79 vzorků s podezřením na opakovanou nákazu. I to představovalo mezitýdenní pokles o zhruba 30 procent.

Za celý duben bylo potvrzeno 83.343 případů covidu-19, nejnižší měsíční počet od loňského října. Oproti březnu byl počet nově odhalených případů přibližně třetinový.

Za poslední týden připadá v Česku na 100.000 obyvatel 93 nových případů infekce novým typem koronaviru. Nejméně příznivá situace je v Praze a středních Čechách. V hlavním městě hygienici odhalili za posledních sedm dní 157 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel a ve Středočeském kraji 107 případů. Naopak nejnižší týdenní incidenci vykazuje Liberecký kraj.

Od začátku epidemie covidu v březnu 2020 se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 3,9 milionu lidí. Zemřelo 40.164 z nich.

V nemocnicích bylo na konci minulého týdne 560 lidí s pozitivním testem na covid. Stav 23 z nich lékaři hodnotili jako těžký. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizací o 275.

Vzhledem k příznivému trendu nemusí mít nemocnice od neděle vyčleněná speciální lůžka pro pacienty s covidem. Pro zdravotníky také není dále povinné hlásit neprodleně ministerstvu zdravotnictví všechny změny obsazenosti lůžek intenzivní péče a zdravotníky v izolaci a karanténě pro sledování jejích celostátních kapacit. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V neděli laboratoře otestovaly na přítomnost nového typu koronaviru 4366 vzorků. Bylo to o 1250 méně než o týden dřív. Počty provedených testů v Česku klesají od začátku února. Výjimkou bylo období po Velikonocích, kdy počty testů v mezitýdenním srovnání stouply v důsledku nízké srovnávací základny z období velikonočních svátků.

Kromě zájmu o testování dlouhodobě klesá také počet podaných dávek očkování proti těžkému průběhu covidu. V neděli jich zdravotníci aplikovali 90, zatímco o týden dřív přes 140. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,9 milionu lidí. Pro posilující dávku si přišlo 4,16 milionu z nich.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.