reklama

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, po sobotním poklesu v neděli stagnoval. V sobotu se množství hospitalizovaných snížilo z předchozích více než 7000 na zhruba 6600 a v neděli činilo 6622. Z toho 1071 pacientů bylo ve vážném stavu.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno přes 835.000 případů choroby. Zemřelo 13.272 nakažených. V neděli bylo podle webu ministerstva úmrtí 80, ale počty zemřelých ve statistikách ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje. V předchozích dnech minulého týdne se denní počty úmrtí pohybovaly většinou kolem 150 až 160.

V minulém týdnu ve středu byl zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů covidu-19 od začátku epidemie, a to více než 17.700. Velmi vysoký byl i podíl pozitivních případů, který v minulém týdnu vystoupal ve středu až na 45,6 procenta. Nejvyšší za epidemii byl 1. ledna, kdy přesáhl 52 procent. Minulý týden rostly i počty hospitalizovaných. V nemocnicích bylo až téměř 7400 lidí s covidem-19. Situace se tak přiblížila rekordním číslům z loňského listopadu, kdy bylo hospitalizovaných přes 8000.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v pátek řekl, že kapacity nemocnic se blíží svým limitům. Média v minulých dnech citovala primáře interny chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle kterého už bylo nutné na jeho oddělení rozhodovat, který pacient dostane lůžko na jednotce intenzivní péče a který navzdory potřebě jen na standardním oddělení.

Kvůli plným nemocnicím v kraji vyzvali Piráti a KDU-ČSL premiéra a ministra zdravotnictví, aby umožnili převést některé pacienty do sousedního Německa. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli ČTK řekl, že teď není důvod, aby stát žádal v zahraničí o pomoc s covidovými pacienty. Přetížená chebská nemocnice podle dnešních informací přemístí 14 pacientů s covidem-19 do jiných nemocnic v Česku.

Chebsko je právě jedním z regionů Česka, kde se v posledních dnech covid-19 šíří nejvíce. Za uplynulých sedm dní přibylo na Chebsku zhruba 1162 případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Vyšší nárůst zaznamenalo jen Trutnovsko, kde přibylo 1280 nakažených.

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření covidu-19, dnes mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

reklama