Počty lidí ve vážném stavu se příliš nemění, v posledních dnech je jich kolem 50. Denní počty úmrtí s covidem od druhé poloviny září rostou dvouciferným tempem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání rostly v pracovních dnech od začátku září, výjimkami byly některé víkendové dny a sváteční 28. září. V tomto týdnu poprvé od konce srpna denní počet nakažených v mezitýdenním srovnání klesl i v pracovních dnech, a to v úterý, čtvrtek a pátek. Nejvíc nově pozitivních v tomto týdnu odhalily testy v pondělí, kdy přibylo 4813 nakažených.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, se v mezitýdenním srovnání skoro nezměnilo - k dnešku činí 170, před týdnem bylo 169. Nejvyšší incidence je v Královéhradeckém kraji se 207 případy a nejnižší - 114 - v Karlovarském kraji.

V nemocnicích bylo v tomto týdnu nejvíce pacientů s covidem od dubna, v pondělí a úterý přes 1900. Od té doby jejich počet klesá, v pátek jich bylo víc než 1700. Před dvěma týdny byla v nemocnicích zhruba tisícovka nemocných s covidem. Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie. Počty vážně nemocných pacientů s covidem se v posledních asi deseti dnech pohybují kolem padesátky, v pátek jich ministerstvo evidovalo 49.

Laboratoře uplynulý den provedly přes 11.100 PCR a antigenních testů, o týden dřív jich bylo kolem 14.000. Pozitivita u nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky, se pohybuje kolem 30 procent, u epidemiologických testů, které se dělají kvůli kontaktu s nakaženým, činí v průměru 17 procent a u preventivních bývá pozitivních asi osm procent vzorků.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,1 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví víc než 343.000, za pátek 1079, o téměř 500 méně než o týden dřív. Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi 41.225 lidí s prokázaným covidem, každý den nyní umírá s nákazou víc než deset lidí.

Proti nemoci covid-19 bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou okolo 372.000 osob. Zájem o očkování roste. V pátek si pro vakcínu přišlo 17.759 lidí, v mezitýdenním srovnání asi o 4700 víc. Většina z nich dostala posilující dávky.

Ministerstvo zdravotnictví v nové kampani Očkujeme se pro život beze strachu zdůrazňuje, že očkování je ochrana před těžkým průběhem a úmrtím na covid-19. Maximální počty nakažených očekává na přelomu listopadu a prosince, před nástupem této vlny doporučuje přeočkování. Měli by ho stejně jako vakcinaci proti chřipce absolvovat lidé, kteří poslední dávku dostali v loňském roce, zejména starší 60 let nebo s nemocemi jako cukrovka, astma či se srdečními potížemi.

reklama