Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od přelomu května a června, kdy se ještě pohybovaly nejvýše kolem dvou až tří stovek nakažených. Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí.

Navzdory vysokému nárůstu celkového počtu lidí s covidem-19 v nemocnicích ale v pátek oproti předchozímu týdnu klesl počet nemocných ve vážném stavu. Bylo jich v Česku 14, zatímco předchozí pátek bylo těžce nemocných 20. Také se v uplynulém týdnu snížil počet úmrtí lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní jich bylo zaznamenáno 12, zatímco v předchozím týdnu bylo zemřelých 16.

Téměř ve všech regionech v Česku vzrostlo k dnešku oproti pátku tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. V celé zemi stouplo z pátečních 96 na 100. Nejvyšší bylo stále v Praze se 188 případy za týden na 100.000 obyvatel a nejnižší bylo v Olomouckém kraji se 64 případy.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 3,95 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je přes 273.000 a za samotný pátek 769. Od začátku epidemie zemřelo 40.350 lidí s covidem-19. Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,25 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek médiím řekl, že kvůli většímu šíření covidu-19 doporučuje používání ochrany nosu a úst v hromadné dopravě. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle Válka také doporučuje nošení roušek ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Za nárůstem počtu nákaz z poslední doby jsou podle informací Státního zdravotního ústavu ze začátku července nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve čtvrtek řekl Radiožurnálu a ČRo Plus, že se letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci. Čeká ji za týden či deset dní.