Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V pelhřimovském babyboxu dnes zdravotníci našli novorozeného chlapce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Do babyboxu v Pelhřimově dnes někdo odložil norovozeného chlapce. Zabalený byl do deky a vložený do cestovní kabely. Je vitální, ale trochu podchlazený, zdravotníci ho dali do inkubátoru, sdělil dnes ČTK zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Jde o letošní osmé dítě v Česku vložené do babyboxu.

Chlapeček dostal jméno Jaroslav. "Vstoupil do světa v červené cestovní kabele zabalený do ušmudlané deky, nevykoupaný, čerstvě narozený, s pupečníkem podvázaným gázou," uvedl Hess. Jméno dítěti vybral podle šéfa marketingu České mincovny Jaroslava Černého, autora nápadu obdarovat všechny odložené děti zlatým dukátem do kolébky.

Miminko našli zdravotníci v babyboxu pelhřimovské nemocnice v 10:25. Váží 2,5 kilogramu a měří 47 centimetrů, uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

V Pelhřimově je tato speciální schránka od roku 2007, zatím přijala dvě děti. První chlapec tam byl odložený v lednu 2019. Byl starý asi rok a půl a dostal jméno Karel Spěváček. Podle Hesse už běhal po nemocnici a chtěl rohlík.

Od založení babyboxů v roce 2005 do nich bylo odloženo 222 dětí, z toho 120 dívek. Tyto speciální schránky bývají v areálech nemocnic na místech, kudy nechodí moc lidí. Schránka je novorozenecký inkubátor, který po vložení dítěte zapne vyhřívání a ventilaci a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Témata:  BabyBox Pelhřimov

Související

Aktuálně se děje

12:23

Evropští vojáci na Ukrajině? Koncept nabírá reálné obrysy, překážkou je ale slabost Britů a Francouzů

Možnost vyslání evropských mírových sil na Ukrajinu se stala vážně diskutovaným tématem, čelí však řadě překážek. Kromě oslabeného stavu francouzské a britské armády představuje zásadní problém i postavení Ruska v Radě bezpečnosti OSN, kde může kdykoli využít práva veta a misi zablokovat.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.