Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V pondělí se prokázalo 2257 nových případů covidu, mírně stoupla incidence

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

V pondělí v Česku přibylo 2257 nových případů covidu-19. Je to skoro třikrát víc než před týdnem, na kdy ale připadalo sváteční Velikonoční pondělí. V nemocnicích je 863 pacientů s pozitivním testem na koronavirus, o několik desítek víc než na konci víkendu, nicméně v mezitýdenním srovnání to znamená pokles o 132 hospitalizovaných. V těžkém stavu bylo 39 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Mírně stouplo incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 141 nakažených. Ve všech krajích je tato hodnota momentálně vyšší než sto. Nejvyšší zůstává v Praze, kde činí 229. Naopak v Libereckém kraji je incidence 107, nejméně v zemi.

Zdravotníci odhalili za uplynulý den kromě nově potvrzených případů koronaviru také 438 podezření na opakovanou nákazu, to je o bezmála 300 víc než o Velikonočním pondělí. Statistici evidují dohromady už víc než 260.000 možných reinfekcí. Laboratoře zpracovaly v pondělí téměř 17.000 PCR a antigenních testů, o zhruba 10.000 víc než před týdnem, ve volných dnech se ale výrazně méně testuje.

Očkovat proti covidu se v pondělí nechalo přes 2000 lidí, zatímco poslední den velikonočních svátků jen 27. Většina z nich si přišla pro posilující dávku vakcíny. Dokončené očkování má v ČR téměř 6,87 milionu lidí, posilující dávku dostalo více než 4,14 milionu z nich.

Od začátku epidemie před víc než dvěma lety potvrdily laboratoře v Česku téměř 3,9 milionu případů covidu. S prokázanou nákazou dosud zemřelo 40.102 lidí.

Epidemie v České republice stabilně zpomaluje od začátku února. Kvůli příznivé situaci už stát zrušil prakticky všechna opatření proti šíření viru. Lidé už nemusí nosit respirátory ani v hromadné dopravě, zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních, lůžkových zařízeních sociální péče či v lékárnách.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

4:05

Víkendové počasí v nejistotě. Dá se podzim opět na ústup?

Česko uzavřelo kapitolu posledního ryze listopadového víkendu, takže lidé mohou začít vyhlížet ten příští na přelomu listopadu a prosince. Co se týká počasí během dalších volných dní, panuje zatím určitá míra nejistoty, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy