Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V pondělí testy odhalily 1680 nově potvrzených případů, o čtvrtinu méně než před týdnem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V pondělí v Česku přibylo 1680 nově potvrzených případů covidu-19. Bylo to o čtvrtinu méně než o týden dřív. Snížil se rovněž počet podezření na opakovanou nákazu, a to ze 439 na 329. V nemocnicích je 615 lidí, kteří měli pozitivní test. V mezitýdenním srovnání ubyla třetina hospitalizovaných. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů covidu v přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, se v pondělí mezitýdenně snížilo ze 141 na 87. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za týden 151 nakažených. Naopak nejnižší je v Karlovarském kraji, kde je na hodnotě 61.

Nadále ale klesají počty vzorků testovaných na přítomnost nového typu koronaviru. Podle průběžných statistik provedly laboratoře za pondělí 14.500 testů, zhruba o 3000 méně než v úvodní den předchozího týdne.

Snižuje se také zájem lidí o očkování proti závažnému průběhu onemocnění. V pondělí zdravotníci podali 1380 dávek vakcíny, zatímco o týden dříve 2155. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,9 milionu lidí. Pro posilující dávku si dosud přišlo 4,16 milionu z nich.

V nemocnicích bylo v pondělí 615 pacientů s laboratorně prokázaným covidem. Stav 30 z nich byl těžký. Oproti neděli stoupl počet hospitalizací o 26. V mezitýdenním srovnání ale ubylo 332 pacientů.

Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu. S nákazou v Česku zemřelo 40.175 lidí. V průměru připadá za poslední týden 8,7 úmrtí na každý den. Dubnový denní průměr byl 15 úmrtí.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 20:01

Důchody slavných: Jiří Krampol platil daně jako kráva, aby se jednou pořádně rozčílil

Jiří Krampol je důchodem už nějaký ten pátek, ale potrpí si na tom, že je pracujícím důchodcem. Nemá totiž žádný problém říct, že z důchodu od státu by neuměl vyžít. Hlasitě také naznačil, že za daně, které v průběhu let odvedl, by si uměl představit vyšší penzi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy