Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážpu, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

V přepočtu na 100.000 obyvatel bylo v Česku za posledních sedm dní zaznamenáno 117 případů infekce, před týdnem byla sedmidenní incidence na 136 případech. Nejvíce se nákaza šíří v Praze se 154 potvrzenými případy. Následuje Moravskoslezský kraj, kde incidenční číslo činí 123. Naopak nejlépe je na tom Vysočina s 84 případy na 100.000 lidí za poslední týden. Incidenční číslo nižší než 100 vykazují ještě Liberecký, Jihočeský a Plzeňský kraj.

Epidemie koronaviru začala v Česku růst v prvním červnovém týdnu poté, co od začátku března klesala. V polovině letních prázdnin se ale trend znovu otočil. Denní nárůsty nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly třetí týden po sobě, poprvé mírně vzrostly až tento víkend.

Proti závažnému průběhu onemocnění podle odborníků chrání očkování, zájem o vakcíny proti koronaviru ale zatím není vysoký. V sobotu se podle údajů ministerstva nechalo očkovat 314 lidí, o 253 méně než minulý týden. Většina z nich si stejně jako v předchozích dnech přišla pro první či druhou posilující dávku vakcíny. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud necelých 6,89 milionu lidí. Posilujících dávek zdravotníci aplikovali zhruba 4,36 milionu. Zatím se očkuje bez předchozí registrace, kterou ministerstvo zdravotnictví spustí v pondělí.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku epidemie v březnu 2020 přesáhl v tomto týdnu čtyři miliony. Dalších víc než 295.000 případů připadá na opakovanou nákazu. Od začátku epidemie zemřelo s prokázaným covidem v Česku 40.641 lidí, od začátku týdne bylo úmrtí zatím 49.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 14:33

Ondřej Gregor Brzobohatý se opět převlékl za ženu. Podívejte se, jak vypadá

Hudebník Ondřej Gregor Brzobohatý (42) se v Malostranské Besedě objevil v nezvyklé, ale velmi výrazné roli – při derniéře muzikálu Hedwig a její Angry Inch se převlékl za svou ženskou drag alter ego Tiffany Richbitch. Na sociálních sítích sdílel fotografii, na níž má blond paruku, výrazný make-up a působivý outfit. Jeho proměna vyvolala řadu reakcí od fanoušků i známých osobností, včetně jeho manželky Daniely Brzobohaté.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

U Nového Strašecí na Rakovnicku došlo k tragické dopravní nehodě

Tragickou nehodu, jíž se účastnil Zdeněk Pelc, vyšetřuje policie. Řeší usmrcení z nedbalosti

Tragická dopravní nehoda, která se odehrála ve středu večer u Nového Strašecí, nadále budí značnou pozornost. Hlavním aktérem kolize je miliardář Zdeněk Pelc, podle informací CNN Prima NEWS řidič luxusního vozu značky Lexus, který ze zatím neznámých důvodů vjel do protisměru. Následný střet si vyžádal jeden lidský život. Policie nyní případ vyšetřuje jako možné usmrcení z nedbalosti.