Postupně se snižuje také zátěž nemocnic, počet hospitalizovaných s covidem klesl pod 5000. V sobotu ministerstvo zdravotnictví evidovalo v nemocnicích 4772 nakažených, což je nejnižší počet od poloviny listopadu. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, jejich počet tak může při dalších aktualizacích stoupnout. V těžkém stavu bylo v sobotu 884 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Na 100.000 obyvatel připadá nyní v Česku 642 případů za posledních sedm dní, předchozí den byla incidence 671. Nejvyšší je aktuálně v Libereckém kraji a na Vysočině, kde za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel shodně 789 nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má dlouhodobě Karlovarský kraj, nyní tam dosahuje hodnoty 337. K dnešku incidence klesla ve všech krajích.

Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron. Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo podle Světové zdravotnické organizace na devět desítek zemí světa. Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle odborníků ale není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost nebo kombinace obojího. Počet případů nákazy omikronem se v oblastech s komunitním přenosem zdvojnásobuje během 1,5 dne až tří dní, sdělila podle agentury Reuters organizace.

V Česku byla zatím potvrzena asi desítka případů varianty omikron, členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala tento týden upozornili na to, že i přes malý počet prokázaných případů se nakažlivější varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky.

Laboratoře podle průběžných údajů v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru téměř 55.800 vzorků. O týden dříve provedly přes 69.600 testů. Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 26,92 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci, před týdnem to bylo 31,12 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 5,81 procenta vzorků, což představuje v mezitýdenním srovnání pokles o 2,5 procentního bodu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních vzorků jen mírně na 12,28 procenta.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,4 milionu lidí, z nich 35.223 zemřelo.