reklama

Dál ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích, první den tohoto víkendu jich bylo 380. Je to o 280 méně než minulý týden a nejméně za posledních sedm měsíců. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Kromě nově potvrzených případů covidu testy odhalily uplynulý den ještě 53 podezření na opakovanou nákazu, o 84 méně než minulou sobotu.

Dál klesá také incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů covidu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. V mezitýdenním srovnání se snížilo z 94 na 62. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za týden 111 nakažených. Naopak nejnižší je v Moravskoslezském kraji, kde je na hodnotě 42.

Současně ale opět ubylo provedených testů. Laboratoře jich v sobotu provedly zhruba 4100, o 2400 méně než před týdnem. Po skončení pandemické pohotovosti se ale testuje ještě méně než v době, kdy lidé měli nárok na jeden hrazený preventivní test měsíčně. Od čtvrtka zdravotní pojišťovny hradí jen testy provedené se žádankou od lékaře.

Hospitalizovaných s koronavirem ubývá přibližně od poloviny února, kdy jich bylo přes 4000. V sobotu vyžadovalo péči lékařů v nemocnicích 380 pacientů, z toho 19 bylo ve vážném stavu.

Očkovat proti covidu-19 se v sobotu nechalo méně než 400 zájemců, před týdnem bylo očkovaných přes 600. Většina z nich si stejně jako v předchozích dnech přišla pro posilující dávku vakcíny. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo 4,17 milionu z nich.

Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, 40.215 lidí s prokázanou nákazou zemřelo.

Od čtvrtka už v Česku neplatí stav pandemické pohotovosti, skončila tím veškerá plošná protikoronavirová opatření. Kromě konce hrazených preventivních testů to znamená například to, že stát už například nenařizuje povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.