reklama

Dál klesá počet hospitalizovaných s pozitivním testem na covid. Aktuálně nemocnice evidují 1677 pacientů s prokázanou nákazou, z toho 173 leží na jednotkách intenzivní péče. Před týdnem bylo hospitalizací přes 2000. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), které dnes ČTK poskytl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob, a z informací na webu ministerstva.

Snižuje se i incidenční číslo, k dnešku je na hodnotě 466, před týdnem se pohybovalo kolem 500 nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Nejvyšší incidenci vykazuje Praha, kde připadá v přepočtu na 100.000 lidí 592 nových případů za týden. Naopak nejpříznivější situace je v Karlovarském kraji s incidenčním číslem 336.

Reprodukční číslo se v poslední době drží těsně pod hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Číslo značí, kolik jeden pozitivně testovaný člověk v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí 0,93. Laboratoře v sobotu provedly přes 12.000 testů, před týdnem jich bylo víc než 16.000. Poměrně vysoká zůstává pozitivita provedených testů. V týdenním průměru se u diagnostických testů, na které chodí lidé s příznaky, se prokázal covid u třetiny vzorků. U testů s epidemiologickou indikací, tedy například u rizikových kontaktů, činila pozitivita 22 procent, stejně jako u preventivních testů.

Zájem o očkování je slabý, v sobotu si přišlo pro vakcínu proti covidu 425 lidí, o asi 100 méně než o týden dříve. Naprostá většina zájemců chodí pro posilující dávku. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu, ukončené očkování má přes 6,8 milionů lidí, z nich čtyři miliony dostalo posilující dávku.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo více než 3,78 milionu lidí. S nákazou dosud v zemi zemřelo přes 39.500 lidí.

Stát už zrušil naprostou většinu protiepidemických opatření. Epidemická situace podle odborníků v současné době stagnuje, je nicméně nestabilní a i s ohledem na vývoj situace v okolních zemích se nedá vyloučit, že znovu začne sílit.

Údaje o vývoji epidemie koronaviru, které se na webu ministerstva zdravotnictví objevují každý den kolem 05:00, dnes úřad zveřejnil zhruba o pět hodin později.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.