Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, znovu méně než před týdnem

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu testy odhalily 10.967 nakažených, to je o zhruba 1500 méně než před týdnem. V nemocnicích bylo uplynulý den 6431 pacientů s covidem-19, z toho víc než tisíc ve vážném stavu.

Počet hospitalizovaných se oproti předchozím dnům, kdy se pohyboval kolem 7000, snížil. Oproti minulé sobotě je nicméně v nemocnicích o skoro 250 lidí víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá k dnešku 1096 potvrzených případů. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech klesá, je také bezmála o sto nižší než minulou sobotu. Incidence klesla k dnešku ve všech krajích kromě Karlovarského, který je na tom ale stále relativně nejlépe. Na 100.000 obyvatel tam připadá 487 případů za posledních sedm dní. Nejhůře jsou na tom s incidencí přes 1400 kraje Zlínský a Olomoucký.

Nynější vývoj epidemie podle některých prognóz může znamenat počátek zpomaleného šíření nákazy, zátěž nemocnic ale zůstává dál enormní. Klíčovým ukazatelem je kromě obsazenosti nemocnic také pozitivita testů, která zůstává dál vysoká, ale už neroste. U lidí s příznaky nemoci se prokáže nákaza u každého třetího.

Mezitýdenní pokles nově zjištěných případů koronaviru zaznamenaly statistiky v tomto týdnu v úterý, čtvrtek, pátek i sobotu. Denní počty pozitivně testovaných dál zůstávají vysoké, dvakrát překročily 21.000.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo 2,24 milionu lidí, z nich 33.665 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně. Za tuto středu 1. prosince statistiky evidují podle aktualizovaných údajů 136 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc za jeden den od začátku dubna.

Zbrzdit epidemii a zmírnit zátěž nemocnic má pomoci očkování včetně posilující dávky vakcíny, pro kterou si v Česku přišel už milion lidí - ale zdaleka ne všichni, kteří by mohli. Nárok na ni mají lidé půl roku po ukončené vakcinaci, lidé nad 60 let a chronicky nemocní už po pěti měsících. V současné době má třetí dávku 58,4 procenta lidí, kteří na ni mají nárok, uvedli na twitteru zástupci projektu Chytrá karanténa. Z těch, kterým je víc než 60 let, dostalo posilovací dávku 66 procent.

Od ledna se platnost očkovacích certifikátů proti covidu zkrátí na devět měsíců a pro prodloužení bude nutné se znovu očkovat.

V poslední době počty rozdaných dávek vakcíny stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. V sobotu zdravotníci aplikovali 30.500 dávek vakcíny, o třetinu víc než před týdnem, z nich bylo víc než 25.000 posilujících. Dosud zdravotníci od konce loňského prosince podali 13,8 milionu dávek, dokončené očkování má v zemi s 10,7 milionu obyvatel okolo 6,4 milionu lidí. Očkovat se mohou zájemci od 12 let, v polovině prosince se otevře registrace i pro děti od pěti do 11 let. Bez očkování či dokladu o prodělané nemoci se dospělí nyní až na výjimky nedostanou například do restaurací, nemohou využít služby jako kadeřnictví nebo se kromě pracovních cest ubytovat.

Laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost koronaviru podle průběžných údajů zhruba 65.000 PCR testů a přes 6000 antigenních, celkově méně než před týdnem. Týdenní průměr pozitivních testů se zhruba od poloviny listopadu pohybuje u diagnostických indikací kolem 35 procent, tedy u testů pro lidi s příznaky onemocnění. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, je to kolem 15 procent. U preventivního a plošného testování se covid prokáže u osmi procent vzorků.

 

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Petr Fiala

Česko se vydá cestou masivní digitalizace. Fiala prozradil, co vše půjde vyřídit online

Digitalizace veřejné správy v České republice se v posledních letech dynamicky rozvíjí a v roce 2025 přinese další revoluční změny. Stát představí řadu nových digitálních služeb, které usnadní život občanům i podnikatelům. Mezi nejvýznamnější inovace patří možnost online vyřízení mateřské, ošetřovného, žádosti o zprostředkování zaměstnání či podpory v nezaměstnanosti. Rovněž bude možné elektronicky ohlásit ztrátu občansého průkazu nebo nahlásit narození dítěte.