reklama

Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů přibližně devět nakažených, incidence se proti pátku zvýšila o desetiny. Nepatrně stouplo také reprodukční číslo, dosahuje 1,3 a zůstává nejvyšší od začátku ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Vyšší sobotní nárůst evidovalo ministerstvo naposledy před měsícem, kdy 5. června testy potvrdily 152 nakažených. V mezitýdenním srovnání počty nakažených rostly v tomto týdnu každý den. V pondělí testy odhalily o třetinu víc případů než před týdnem, v úterý pak téměř o polovinu, stejně jako ve středu. Ve čtvrtek činil nárůst zhruba dvě třetiny a v pátek asi pětinu. Za celý týden od pondělí do soboty přibylo téměř 900 nových případů koronaviru, ve stejném období v minulém týdnu to bylo 630.

 

Laboratoře v sobotu otestovaly téměř 73.000 lidí, přesnějších PCR testů bylo zhruba o 500 více než antigenních. Za minulou sobotu eviduje ministerstvo zdravotnictví necelých 52.000 testů, více bylo antigenních testů, a to o 5000. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - je nyní podíl pozitivních na 0,09 procenta. Kolem 0,7 procenta byla v sobotu pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,4 procenta. Všechny podíly oproti pátku mírně stouply. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Od loňského začátku epidemie se koronavirus potvrdil u 1,667.935 lidí, přes 98 procent z nich se vyléčilo a 30.310 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. Na tento týden připadají zatím tři oběti. V nemocnicích je nyní s covidem 33 lidí, o dvacítku méně než před týdnem. Ve vážném stavu byli v sobotu čtyři pacienti.

reklama