Denní nárůsty množství nakažených rostou od přelomu května a června, kdy se ještě pohybovaly nejvýše kolem dvou až tří stovek. Počet hospitalizovaných roste zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích s covidem-19 kolem 100 lidí.

Ačkoli v uplynulém týdnu stoupl celkový počet hospitalizovaných, nemocných ve vážném stavu oproti předchozí sobotě ubylo. Lidí v nemocnicích s covidem-19 v těžkém stavu bylo tento týden v sobotu 12, zatímco před týdnem 18. Množství úmrtí lidí s covidem-19 v uplynulém týdnu bylo podobné jako v předchozím. Za posledních sedm dní bylo zaznamenáno 14 zemřelých a v předešlém týdnu bylo úmrtí 15.

Ve většině regionů v Česku stouplo k dnešku oproti sobotě tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. V celé zemi vzrostlo k dnešku ze sobotních 100 na 101. Nejvyšší je nadále v Praze se 189 případy za týden na 100.000 obyvatel a nejnižší v Olomouckém kraji se 64 případy.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 3,95 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je téměř 274.000 a za samotnou sobotu 183. Od začátku epidemie zemřelo 40.352 lidí s covidem-19. Plně naočkováno bylo proti této nemoci v Česku zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,25 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek médiím řekl, že kvůli většímu šíření covidu-19 doporučuje používání ochrany nosu a úst v hromadné dopravě. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle ministra doporučuje nošení roušek také ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Za nárůstem počtu nákaz z poslední doby jsou podle informací Státního zdravotního ústavu ze začátku července nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve čtvrtek řekl Radiožurnálu a ČRo Plus, že se letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci. Uvedl tehdy, že ji čeká za týden či deset dní.