Poradní tým prezidenta se v minulosti scházel zhruba jednou za měsíc. Poslední ale zasedl loni na podzim před hospitalizací Zemana v Ústřední vojenské nemocnici, od té doby nejednal. Že má prezident v úmyslu obnovit jeho zasedání, informoval v únoru po jednání na Hradě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V dubnu by se podle něj expertní jednání mělo zabývat bezpečností.

V sobotu podle Ovčáčka experti proberou otázku inflace. Z pozice hostů na zasedání vystoupí Rusnok a Dlouhý, kteří jsou zároveň členy týmu. Patří do něj také například bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák nebo někdejší odborový předák a exposlanec za ČSSD Jaroslav Zavadil.

Vysoká inflace již několik měsíců komplikuje hospodářský život v Česku i v řadě dalších zemí. Rusnok se obává, že se projeví na dramatickém snížení hospodářského růstu ČR. Růst českého HDP může podle něj koncem letošního roku klesnout k nule, řekl v neděli v České televizi.

Inflace v Česku, která může vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent, by podle Rusnoka mohla začít klesat ve druhé polovině roku. Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině a byl o 1,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB v únorové prognóze.