Dál ubývá hospitalizovaných s covidem, v úterý vyžadovalo nemocniční péči 1362 nakažených, z toho 69 bylo v těžkém stavu. Počet zemřelých s potvrzenou nákazou za celou dobu epidemie se blíží 40.000, statistiky jich k úterý evidují 39.933. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání převážně klesají od začátku února, kdy se dostaly až nad 57.000 případů za den. V dubnu se počty odhalených případů v pracovních dnech pohybují mezi 4000 a 7000 pozitivními. Snižuje se i zátěž nemocnic, oproti minulému úterý klesl počet hospitalizovaných asi o 450, v těžkém stavu bylo před týdnem zhruba o padesátku pacientů víc.

Od konce ledna také setrvale klesají počty testů na koronavirus. Na začátku února bylo více než 156.000 lidí testováno metodou PCR a dalších téměř 29.000 antigenními testy. O měsíc později byla PCR testů pětina a antigenních třetina. Na začátku dubna byl počet PCR testů proti únoru téměř osminový a antigenních testů pětina. V úterý lidé podstoupili zhruba 16.300 PCR testů a 5200 antigenních testů, dohromady asi o 7000 méně než minulou neděli. U diagnostické indikace, kdy se testují lidé vykazující příznaky nemoci, byl v úterý podíl pozitivních zhruba čtvrtinový. U nejpočetnějších preventivních testů a u epidemiologické indikace zahrnující rizikové kontakty se nákaza potvrdila asi u 15 procent testovaných.

O oslabování epidemie svědčí i takzvané incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel za poslední týden připadá nyní 251 nových případů. Nižší týdenní incidence byla naposledy loni 26. října. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde činí 403, následuje Středočeský kraj v přepočtu s 289 pozitivními a Jihomoravský kraj s 258. V dalších krajích je už incidence pod celostátním průměrem. Nejlépe je na tom Liberecký a Karlovarský kraj, kde dosahuje incidenční číslo hodnoty 163, respektive 165.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,87 milionu potvrzených případů nákazy. Dokončené očkování proti covidu-19 má téměř 6,87 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo necelých 4,13 milionu z nich. V úterý zdravotníci aplikovali 2169 dávek, před týdnem se nechalo očkovat 2010 lidí. Zájem o vakcinaci dlouhodobě klesá. Výrazně nyní převažují lidé, kteří si chodí pro třetí posilující dávku vakcíny.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.