Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V úterý přibylo 8915 nakažených

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V úterý přibylo v Česku 8915 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo znovu o 15 procent méně než před týdnem. Dále také ubývalo hospitalizovaných s nemocí covid-19. Oproti předchozímu úterý klesl jejich počet o pětinu na 1839, z nichž 94 bylo ve vážném stavu.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V úterý se znovu snížil i počet testovaných. Podíl pozitivně testovaných na počtu provedených testů na koronavirus však přesto oproti předchozímu týdnu klesl.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy postupně klesají přibližně od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57.000 případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. Tento týden se zatím drží nárůsty počtu případů za všední den pod 9000.

Vytrvale klesá i tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se snížilo v Česku z úterních 450 případů na 436. Nejvyšší je číslo nadále v Praze s 571 případy a nejnižší je nově v Libereckém kraji s 318 případy.

Kromě počtů nově nakažených se od začátku února stále snižují i počty testovaných na koronavirus. V úterý bylo provedeno přes 25.500 PCR testů a zhruba 6400 antigenních, zatímco před týdnem bylo PCR testů skoro 28.300 a antigenních asi 6700. Celkově tak bylo v úterý otestováno zhruba o devět procent lidí méně než před týdnem.

Navzdory poklesu množství testovaných se ale ve všech kategoriích testů snížil oproti předchozímu týdnu podíl odhalených případů nákazy. V kategorii preventivního a plošného testování, která je nejpočetnější, podíl pozitivních testů klesl z 26,75 procenta za předchozí úterý na 25,53 procenta. Také u druhé nejpočetnější indikace - diagnostické - pro testování lidí vykazujících příznaky nemoci klesl podíl pozitivních z 37 na 34,5 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil z 25,05 na 22,64 procenta.

Lidí, kteří skončí s covidem-19 v nemocnicích, ubývá přibližně od poloviny února. Tehdy bylo hospitalizovaných až přes 4000, z toho skoro 300 ve vážném stavu. V posledních dnech se už počet hospitalizovaných dostal pod 2000 a množství těžkých případů pod stovku. Zároveň klesají i počty úmrtí lidí s covidem-19. Ještě na přelomu února a března bylo úmrtí kolem čtyř až pěti desítek za den, kdežto v posledních dnech dvě až tři desítky denně.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno asi 3,8 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelo celkem 39.640 lidí s covidem-19. Podáno bylo asi 17,5 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Plně naočkováno bylo 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo 4,1 milionu očkovaných. V úterý bylo očkováno 2700 lidí, tedy o 159 méně než před týdnem.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

14:47

Karel Heřmánek a pochybnosti o sebevraždě. Promluvil jeho herecký kolega

Tři měsíce uplynuly v neděli od smrti Karla Heřmánka, ke které došlo za takových okolností, že se jimi musela zabývat i policie. Má se za to, že populární herec spáchal sebevraždu. Nicméně mezi jeho kolegy je jeden, který tomu úplně nevěří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy