reklama

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, testy potvrdily covid-19 u téměř 1,66 milionu lidí. Za celou dobu epidemie zemřelo k úterku 30.054 lidí s covidem-19. Podobně jako počty nakažených v posledních týdnech výrazně klesly i denní počty úmrtí. Ještě na začátku května se pohybovaly až kolem 40, zatímco v uplynulém týdnu už nepřesáhl počet zemřelých za den dvacítku.

Zpomalování šíření nákazy ukazuje i pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. K dnešku kleslo reprodukční číslo z úterních 0,73 na 0,71. Na přelomu dubna a května se číslo pohybovalo kolem 0,89.

Díky zpomalování epidemie vláda od pondělí plně otevřela školy a s omezeními se také po měsících uzavření otevřela kina, divadla nebo koncertní sály. Pro rekreační účely se znovu do provozu vrátily hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Od začátku příštího týdne mohou podle pondělního rozhodnutí kabinetu začít fungovat venkovní bazény a koupaliště a limit počtu účastníků sportovních aktivit, shromáždění či oslav se zvýší na 75 lidí uvnitř a 150 venku. Možné opět budou také skupinové prohlídky památek či muzeí.