reklama

Evropská léková agentura (EMA) dnes doporučila vakcínu amerického výrobce schválit. Podle informací, které o očkovací látce zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), jde o vakcínu takzvaně proteinovou, tedy jiného typu než čtyři dosud schválené. Dorazit by podle dřívějších informací mohla v lednu příštího roku.

"Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covid-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru," uvedla k tomu ředitelka SÚKL Irena Storová.

Výsledky klinických studií v USA, Mexiku a Velké Británii na 45.000 účastnících ukázaly zhruba 90procentní pokles příznakového onemocnění způsobeného novým typem koronaviru proti skupině, která dostávala placebo. Vakcíny se podávají dvě dávky.

Ve středočeské obci Bohumil se vyrábí klíčová součást této vakcíny, takzvaný rekombinantní povrchový S-protein koronaviru, který je schopen vyvolat potřebnou reakci imunitního systému. Další složka se vyrábí ve Švédsku a kompletují se v Německu. Společnost Novavax koupila český závod na výrobu vakcín Praha Vaccines, kde se vyráběla například vakcína proti ptačí chřipce, v květnu 2019 za 167 milionů dolarů (přes čtyři miliardy Kč) od indické skupiny Cyrus Poonawalla Group.

Účinnost nové vakcíny byla testovaná na dřívějších variantách viru, o jejím fungování při nákaze omikronem podle SÚKL jsou k dispozici jen omezené údaje. "Studie sice nezahrnovaly účinnost proti variantě SARS-CoV-2 Omikron, nicméně společnost Novavax již oznámila, že vyhodnocuje svou vakcínu proti této variantě, jak to společnost udělala pro předchozí varianty včetně Alpha, Beta a Delta, a rovněž Novavax zahájil vývoj konstruktu vakcíny specifické pro omikron," uvedl SÚKL. Další výrobci už deklarovali, že dostatečná ochrana proti omikronu je po třech dávkách očkování.

V Česku se očkuje proti covidu-19 v současné době zejména vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech, kterých bylo dosud podáno 12,35 milionu z celkem 14,9 milionu podaných dávek. Dalších asi 1,2 milionu dávek vakcíny bylo od firmy Moderna. V menší míře se očkovalo také vakcínami AstraZeneca a jednodávkovou vakcínou Janssen, v současné době se ale jejich podávání utlumuje.

U očkovací látky Janssen, která byla proti ostatním vakcínám odlišná tím, že se podávala jen jedna dávka, další studie ukázaly, že přeočkování je potřeba už zhruba po dvou měsících, protože ochrana klesá. Za poslední měsíc jí bylo podáno jen asi 43.000 dávek a počty klesají, v posledních týdnech jsou to řádově jen stovky denně.