Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Varování před počasím: Nebezpečné bouřky v neděli udeří na Česko

Bouřka, ilustrační foto
Bouřka, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meteorologové znovu varují před nadcházejícími bouřemi, které mají v neděli udeřit na území Česka. Některé z nich mohou být místy intenzivní a provázené kroupami, silnými větry a přívalovými srážkami. Zvláště na západě a jihozápadě Čech hrozí rychlé zvedání hladin řek. Výstraha platí až do nedělní 20. hodiny.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne vydal výstrahu před silnými bouřkami. Platí od 11 do 20 hodin a zahrnuje všechny kraje České republiky. Meteorologové varují, že v průběhu neděle 26. května se místy očekávají bouřky, které mohou být výjimečně silné.

"Ojediněle se v bouřkách mohou vyskytnout menší kroupy většinou do 2 cm a nárazy větru kolem 65 km/h. Bouřky budou doprovázené přívalovými srážkami, v nich může spadnout kolem 25 mm za krátký čas, výjimečně i více," dodává ČHMÚ.

"Vzhledem k silnému nasycení v oblasti jihozápadních a západních Čech budou zejména menší toky rychle reagovat i na méně vydatné srážky vzestupy hladin. V dalších dnech může být kolísání hladin výraznější, doporučujeme sledovat aktuální situaci," radí meteorologové.

Vzhledem k nepříznivému počasí meteorologové radí řidičům, aby během bouřky snížili rychlost a jezdili opatrně. Je důležité mít na paměti bezpečnost, zejména vzhledem k možnému nebezpečí zásahu bleskem. Rovněž je potřeba dávat pozor na větrem poškozené stromy a popadané větve, které mohou představovat hrozbu.

Foukat by měl podle Meteopressu slabý až mírný jihovýchodní vítr, v bouřkách přechodně zesílí.

Témata:  počasí bouřky

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy