Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve čtvrtek přibylo v Česku 488 případů covidu

Češi se nechávají testovat na covid-19
Češi se nechávají testovat na covid-19
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s covidem, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, činí 28 případů, mezi regiony jsou ale značné rozdíly. Nejhůře na tom je dál Praha se 48 nakaženými na 100.000 obyvatel za poslední týden, následuje Moravskoslezský kraj, kde incidence stoupla na 47. Naopak relativně nejlepší stav je v Královéhradeckém a Libereckém kraji, kde mají incidenční číslo shodně hodnotu 11. Mezi okresy je nejméně příznivá epidemická situace na Opavsku s 86 nákazami v přepočtu na obyvatele.

Reprodukční číslo ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný člověk v průměru nakazí dalších lidí. Pokud je vyšší než jedna, epidemie zrychluje, nad touto hodnotou je na ústupu. Od konce srpna bylo takzvané R-číslo v Česku nad jednou, ve druhém zářijovém týdnu vystoupilo až na 1,47, v posledních dnech ale nad zůstávalo nad sledovanou hranicí jen pár setin. K dnešku kleslo a činilo 1,009.

Tento týden přibylo nejvíc nakažených v úterý, bezmála 600, ve středu 524. V pondělí a čtvrtek laboratoře potvrdily méně než 500 pozitivních testů, minulý týden byl průměr pro všední dny 510 nakažených. Pro vývoj epidemie a případné zpřísňování opatření je ale nyní spíš než počet zjištěných nákaz rozhodujícím ukazatelem, kolik lidí s koronavirem skončí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Ve čtvrtek ministerstvo evidovalo 164 hospitalizovaných, to je stejně jako před týdnem a o několik méně než předchozí dny tohoto týdne. Počet lidí vyžadující intenzivní péči se výrazně nemění a pohybuje se kolem třiceti. Odborníci očekávají, že díky očkování i tomu, kolik lidí už covid prodělalo, nebude zátěž nemocnic tak enormní jako loni na podzim nebo letos na jaře.

Tempo očkování ale už několik týdnů klesá. Ve čtvrtek podali zdravotníci necelých 9800 dávek vakcíny, před týdnem jich bylo asi 11.800. Ukončené očkování má v zemi víc než 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent všech obyvatel. Očkovat se nyní mohou zájemci od 12 let. Lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování, mají nárok na posilující dávku. Zatím této možnosti využilo téměř 1900 lidí ze zhruba deseti tisíc, kterých se zatím týká. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první prokázané nákazy koronavirem, eviduje ministerstvo zdravotnictví téměř 1,69 milionu případů covidu. Většina lidí se již z nemoci vyléčila a 30.451 lidí s koronavirem dosud zemřelo.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.