Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová po druhé hodině odpolední ukončila 71. první schůzi. Opoziční poslanci vyzvali k zamítnutí konsolidačního balíčku, které ale Sněmovnou neprošlo. Plénum však poslalo balíček k projednání do výborů. Jednání bude pokračovat příští středu od deváté hodiny ranní. Druhé čtení nadejde po prázdninách.

Celá více než dvoudenní schůze se setkala s dlouhými obstrukcemi ze strany opozice. EuroZprávy.cz proto oslovily poslance Martina Exnera (STAN). Podle něj nemá cenu reagovat na výstupy poslanců, které jsou úplně nebo za hranou slušnosti. „Každý koaliční výstup vyvolá následně řadu faktických poznámek, čímž se protahuje čas jednání. Už několikrát jsem měl chuť jít k řečnickému pultíku, ale tím bych jenom nahrával opozici v obstrukcích,“ vylíčil.

Hned na začátku se slova ujal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dostal se ke kritice vlády i České národní banky. „Proč za korunu mají občané platit větší úrok než za euro? Jakou logiku to má, když vyvážíme do Evropské unie? Poškodili jste všechny, ČNB nechala banky za poslední rok tímto vydělat,“ rozčiloval se.

Podle něj se proti inflaci postavila pouze bývalá vláda ANO a ČSSD. „Když jste říkal, pane premiére, že se odstřihnete od ruské ropy, tak ona tady pořád teče. Díky silnější koruně to ale bylo fajn,“ pokračoval.

„Pan ministr Síkela neustále mluví o tom, kolik má plynu. Samozřejmě, že ho má. Vždyť ČEZ má kontrakt s Gazpromem, tak už přestaňte lhát těm lidem. To je neuvěřitelné,“ řekl.

Sněmovna přerušila projednávání balíčku o půlnoci ze středy na čtvrtek, po zhruba deseti hodinách od zahájení jednání. Během noci se do debaty přihlásilo dalších 36 poslanců, kteří se přidali k původním pěti desítkám. Zákonodárci si také na návrh Marka Bendy (ODS) odsouhlasili pokračování jednání po 19. a 21. hodině, přičemž v 19:22 byla vyhlášena hodinová pauza. Poté se diskuze opět rozjela.

Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že debata může trvat velmi dlouho, ale koalice je na to připravena. Opozice, jak se očekávalo, kritizuje balíček a navrhla, aby ho Sněmovna zamítla již v prvním čtení. Poslanci plánovali také hlasovat o návrhu na vrácení zákona vládě k dalšímu upřesnění, což se obecně považuje za mírnější formu zamítnutí. S ohledem na koaliční většinu se předpokládalo, že Sněmovna pošle balíček ke zpracování do výborů.

Zástupci opozičních stran ANO a SPD tvrdí, že vláda pouze zvyšuje daně občanům, firmám a podnikatelům. Zástupci vládního tábora často reagují na projevy opozičních řečníků, zejména pokud se týkají konkrétních bodů obsažených v návrhu.

Vládní soubor opatření navržených ke zlepšení státního rozpočtu má celkově přinést 97,7 miliardy korun v příštím roce a dohromady 150,7 miliardy korun v příštích dvou letech. Předpokládá se však, že balíček projde v Sněmovně určitými změnami, o nichž se koalice dohodne.

Během středeční debaty měli přednostní právo na vystoupení řečníci. Jednání bylo provázeno slovními střety mezi opozicí a koalicí a vzájemnou kritikou hospodaření státu. První poslanec se dostal k řečništi asi po sedmi hodinách od začátku debaty.