Babiš se vyjádřil k firmě Agrofert, kterou označil za svou v souvislosti s tvrzením, že koalice zneužívá politickou moc proti ní. Kritizoval také Ústavní soud, který podle něj patří do nové totality a polistopadového kartelu, který podporuje média, zejména veřejnoprávní.

Babiš si následně přisvojil zásluhy za to, že KSČM již není zastoupena ve Sněmovně. Vládu kritizoval několik hodin a poté začal navrhovat úpravy programu zářijové schůze dolní komory, přičemž popřel, že by jeho projev byl obstrukcí kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) po více než hodině napomenula Babiše za to, že nemluví k programu, k němuž se přihlásil. Babiš se ale ohradil, že může mluvit o čem chce. Sni místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) nedokázala usměrnit Babišovu řeč.

Babiš uvedl, že koalice zneužívá politickou moc proti jeho firmě Agrofert, kterou přitom před lety převedl do svěřenských fondů, aby dodržel zákon o střetu zájmů. V souvislosti s Ústavním soudem Babiš pak uvedl, že je součástí nové totality a zmínil kvótu dvou míst pro bývalé komunisty.

Babiš kritizoval současnou vládu jako "nejprolhanější v historii" a tvrdil, že nepodnikla nic proti inflaci. Kritizoval také vládní konsolidační balíček a označil jej za "úplné peklo". Následně ho vystřídal šéf SPD Okamura, který uvedl, že kdyby byl premiér Petr Fiala "chlap s koulema, tak to položí a udělá předčasné volby."

Konsolidační balíček čelí ze strany opozice silné kritice a SPD i hnutí ANO mají dohromady přes 60 pozměňovacích návrhů. Vadí jim například zrušení školkovného či vyšší daň z nemovitosti.