Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Španělském sále poděkoval Pavel rodině i širokému okruhu podporovatelů

Na Pražském hradě probíhá inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023)
Na Pražském hradě probíhá inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Manželce Evě, rodině, úzkému týmu i všem podporovatelům včetně harleyářů poděkoval nový prezident Petr Pavel za podporu na slavnostní číši vína ve Španělském sále Pražského hradu. Řekl, že jeho žena stojí za podstatnou částí jeho úspěchu ve volbě hlavy státu. Slíbil, že bude na rozdíl od své předchůdkyně plnohodnotnou první dámou. Zabývat se bude zdravotní prevencí, tématy rodiny a podpory dětí a seniorů.

"Bude skvělou první dámou, bude vidět, působit příjemně, je i připravena věnovat se tématům, jako jsou rodinné vztahy, péče o děti, seniory," uvedl. Dodal, že je jí v nové roli připraven poskytnout veškerou podporu.

Slavnostní číši vína uspořádali organizátoři ceremoniálu asi pro 2500 účastníků. Kromě Španělského sálu pro ně, stejně jako při jiných podobných příležitostech, nachystali i další přilehlé sály včetně Rudolfovy galerie.

Hosté se ve Španělském sále začali shromažďovat s předstihem. Kromě účastníků samotné inaugurace do něj byli pozváni například i jejich partneři a partnerky. Přítomni byli třeba ministři Ivan Bartoš a Jan Lipavský (Piráti), předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Pozváni byli i Pavlovi přátelé, příznivci a podporovatelé včetně sponzorů jeho kampaně, přišel například podnikatel Dalibor Dědek. Organizátoři připravili i dětský koutek, ve kterém si mohly děti pozvaných hostů malovat.

Na velkoplošné obrazovce mohli sledovat živý přenos inaugurace nebo Pavlovo vystoupení na třetím hradním nádvoří i položení květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. K občerstvení měli k dispozici kromě vína i pivo nebo nealkoholické nápoje.

Pavel s manželkou přišli do zcela zaplněného sálu koridorem, který jim vytvořili vojáci z Hradní stráže. Přítomní jejich příchod doprovodili aplausem.

V podání bývalých členů skupiny Spirituál kvintet zazněla ve Španělském sále píseň Jednou budem dál, která se stala součástí téměř všech Pavlových předvolebních shromáždění v závěrečné fázi kampaně. Původní verze písně - We Shall Overcome - byla klíčovou hymnou amerického hnutí za občanská práva. V Praze ji lidé zpívali při sametové revoluci nebo o rok později při setkání prezidentů Václava Havla a George Bushe.

Slib složil Pavel ve Vladislavském sále. Zvolen byl na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

Témata:  Petr Pavel inaugurace Petra Pavla

Související

Aktuálně se děje

28. května 2026 8:32

Iva Janžurová se zlepšuje, prozradila dcera legendární herečky

Česko napjatě sleduje novinky ohledně zdravotního stavu Ivy Janžurové, která po oslavě 85. narozenin opět skončila v nemocnici. Tam o herečku pečují lékaři, ale přehled samozřejmě mají i nejbližší. Jedna z dcer Janžurové nyní prozradila, jak na tom slavná maminka je. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ministerstvo životního prostředí

Komentář

Revoluce v Zelené úsporám. Češi už vyčerpali přes sto miliard korun

Dotační program Nová Zelená úsporám dnes po třinácti letech čeká „malá revoluce“. Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Igorem Červeným totiž představí jeho nové podmínky. Ty spočívají zejména ve výrazném omezení dosavadní páteře programu, tedy přímých dotací, místo nichž bude převážně možné čerpat „jen“ bezúročný úvěr. Přímou dotaci získají jen nízkopříjmové domácnosti v programu NZÚ Light. Stát tedy pokryje úroky, které lidem vzniknou nad rámec renovace.