reklama

"Bude skvělou první dámou, bude vidět, působit příjemně, je i připravena věnovat se tématům, jako jsou rodinné vztahy, péče o děti, seniory," uvedl. Dodal, že je jí v nové roli připraven poskytnout veškerou podporu.

Slavnostní číši vína uspořádali organizátoři ceremoniálu asi pro 2500 účastníků. Kromě Španělského sálu pro ně, stejně jako při jiných podobných příležitostech, nachystali i další přilehlé sály včetně Rudolfovy galerie.

Hosté se ve Španělském sále začali shromažďovat s předstihem. Kromě účastníků samotné inaugurace do něj byli pozváni například i jejich partneři a partnerky. Přítomni byli třeba ministři Ivan Bartoš a Jan Lipavský (Piráti), předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Pozváni byli i Pavlovi přátelé, příznivci a podporovatelé včetně sponzorů jeho kampaně, přišel například podnikatel Dalibor Dědek. Organizátoři připravili i dětský koutek, ve kterém si mohly děti pozvaných hostů malovat.

Na velkoplošné obrazovce mohli sledovat živý přenos inaugurace nebo Pavlovo vystoupení na třetím hradním nádvoří i položení květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. K občerstvení měli k dispozici kromě vína i pivo nebo nealkoholické nápoje.

Pavel s manželkou přišli do zcela zaplněného sálu koridorem, který jim vytvořili vojáci z Hradní stráže. Přítomní jejich příchod doprovodili aplausem.

V podání bývalých členů skupiny Spirituál kvintet zazněla ve Španělském sále píseň Jednou budem dál, která se stala součástí téměř všech Pavlových předvolebních shromáždění v závěrečné fázi kampaně. Původní verze písně - We Shall Overcome - byla klíčovou hymnou amerického hnutí za občanská práva. V Praze ji lidé zpívali při sametové revoluci nebo o rok později při setkání prezidentů Václava Havla a George Bushe.

Slib složil Pavel ve Vladislavském sále. Zvolen byl na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.