V dosavadních třech pracovních dnech toho týdne počty nově odhalených případů v mezitýdenním srovnání pokaždé klesaly. Rozdíly ale byly malé, pouze v nižších jednotkách procent.

V přepočtu na 100.000 obyvatel připadá 498 nově potvrzených případů za poslední týden. Nejvyšší incidenci vykazuje Praha a Plzeňský kraj s 622, respektive 564 případy v přepočtu na 100.000 lidí.

Nadále klesá počet provedených testů, i když už pomalejším tempem. Tuto středu laboratoře prověřily 31.000, zhruba o 700 méně než ve stejný den před týdnem.

V nemocnicích bylo ke středě podle údajů ministerstva zdravotnictví 2018 pacientů pozitivně testovaných na přítomnost nového typu koronaviru. Stav 104 z nich lékaři hodnotili jako těžký. Méně lidí s covidem bylo ve všední den hospitalizovaných před téměř dvěma měsíci, v úterý 25. ledna. Počet vážných případů je nejnižší od loňského 17. října, a to včetně víkendů.

Česko také vyčerpalo zásoby experimentálního antivirotického léku molnupiravir. Farmaceutická společnost MSD, která lék vyrábí, se s Ministerstvem zdravotnictví v těchto dnech domluvila na dalším zásobování. Podle nové dohody již množství nebude omezené, firma bude nemocnice zásobovat nepřetržitě podle potřeby a poptávky.

"Vzhledem k vyčerpání první dodávky přichází dohoda v nejvyšší čas. S přechodem na kontinuální dodávky léku již žádná nemocnice nemusí řešit, kde je kolik přípravku k dispozici. Jednoduše budou objednávat potřebné množství a to také dostanou," řekl Jakub Zadák, vedoucí komunikace MSD.

"V důsledku války na Ukrajině má sice svět nyní jiné starosti, ale covid-19 bohužel nezmizel a vzhledem k počtu nakažených je potřeba dodávek léku na něj stále aktuální," dodal.

Od začátku března 2020, kdy byl v Česku potvrzeny první případy nákazy novým typem koronaviru, se covidem v prokazatelně nakazilo 3,77 milionu obyvatel. Zemřelo 39.467 z nich.