"Každá nemovitost ve správě města je nějak poškozená. Není tady jediný občan, který by mi řekl, že nemá žádné škody," řekl ČTK Trojan. Na radnici krupobití zničilo historická vitrážová okna. Padaly prý kroupy jako tenisové míčky. Obnova potrvá dlouho, očekává starosta. Bude nouze o specialisty, kteří by všechny škody dokázali rychle opravit.

Pro vedení Valtic je teď nejdůležitější zmapovat škody, uklidit spoušť a získat peníze od pojišťovny. Starosta nemá informace o zraněných ve Valticích, nikdo také zcela nepřišel o střechu nad hlavou. Nouzové ubytování tak možná Valtičtí nabídnou lidem z vesnic v Podluží, které utrpěly ještě horší škody.

Na zámku ve Valticích, který patří státu, bouře poničila nedávno opravené střechy a fasády. Kroupy poškodily nejen okna, ale i dřevěné venkovní žaluzie.

"Odhadem je tak půl hektaru střech rozbitých, u oken jsou často rozbitá obě křídla, vnější i vnitřní, kroupy velké jako pěst prošly skrz obě křídla. Otlučené jsou i fasády, sochy, vytlučená čelní skla na zaparkovaných autech. Kde bylo měděné oplechování, tam je poničené," přiblížil kastelán Richard Svoboda. Výši škod zatím podle něj nelze určit.

Nejhorší bouřková spoušť ve čtvrtek postupovala ve čtvrtek v úzkém pásu. Asi osm kilometrů od Valtic vzdušnou čarou leží Lednice, kde zdaleka takové škody nemají. Uklízeli tam hlavně spadené větve, škody jsou více na zemědělských plodinách než na domech a památkách. Radnice proto plánuje pomoc v okolí. "Počkáme, až integrovaný záchranný systém udělá svou práci, a pak nabídneme pomoc podle našich možností," řekl Kabát. Zmínil techniku, pracovníky a případně i peníze.