"V únoru jasně dominuje varianta XBB.1.5, označována jako kraken, dosahuje prevalence 59 procent, další nejčetnější varianta BQ.1.1 byla detekována u necelých sedmi procent sekvenovaných vzorků," uvedl SZÚ. Podle něj stojí varianta kraken i za nárůstem počtu pozitivně testovaných v posledních měsících.

Za poslední dva měsíce laboratoře vyšetřily 338 vzorků, od začátku epidemie v roce 2020 přes 57.000. Vzorků je i vlivem ústupu od testování výrazně méně než dříve. "NRL přes nejasné financování doporučuje zasílat pozitivní vzorky na sekvenaci a stejně tak zvýšit intenzitu vzorkování odpadních vod," uvedl SZÚ.

Globální sekvenační data ze začátku března ukazují, že varianta kraken dominuje i celosvětově. "Sekvenační data z Číny naznačují prevalenci variant odvozených od BA.5.2 a pouze větší města vykazují pestřejší směs variant," doplnil SZÚ. Doporučuje proto všechny cestující z Číny s horečkou testovat na koronavirus a chřipku.

Reálné počty nakažených jsou podle odborníků zřejmě několikanásobně vyšší než počty testovaných. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) vzhledem k velké promořenosti a proočkovanosti populace navrhuje, aby lékaři pozitivně testované neposílali automaticky do sedmidenní domácí izolace, ale rozhodovali individuálně. Podmínkou je ale vydání vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která covid-19 vyřadí ze seznamu nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Změnu plánovalo MZd od dubna, spravedlnost navrhuje platnost vyhlášky od července, oba úřadu o termínu tak budou dál jednat.

reklama