Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve vzorcích koronaviru v Česku převládá varianta omikronu kraken

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve vzorcích koronaviru v ČR odebraných v únoru, které laboratoře podrobně vyšetřily, dominuje varianta omikronu XBB.1.5 zvaná kraken. Nejčastější je i celosvětově, v Číně varianty odvozené od BA.5.2. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře (NRL) Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o celogenomové sekvenaci vzorků viru. Pozitivně testovaných od začátku února v ČR zase přibývalo, menší vlna je podle dat ministerstva zdravotnictví zřejmě už na ústupu. V pracovní dny tohoto týdne lékaři evidují 900 až 1800 případů.

"V únoru jasně dominuje varianta XBB.1.5, označována jako kraken, dosahuje prevalence 59 procent, další nejčetnější varianta BQ.1.1 byla detekována u necelých sedmi procent sekvenovaných vzorků," uvedl SZÚ. Podle něj stojí varianta kraken i za nárůstem počtu pozitivně testovaných v posledních měsících.

Za poslední dva měsíce laboratoře vyšetřily 338 vzorků, od začátku epidemie v roce 2020 přes 57.000. Vzorků je i vlivem ústupu od testování výrazně méně než dříve. "NRL přes nejasné financování doporučuje zasílat pozitivní vzorky na sekvenaci a stejně tak zvýšit intenzitu vzorkování odpadních vod," uvedl SZÚ.

Globální sekvenační data ze začátku března ukazují, že varianta kraken dominuje i celosvětově. "Sekvenační data z Číny naznačují prevalenci variant odvozených od BA.5.2 a pouze větší města vykazují pestřejší směs variant," doplnil SZÚ. Doporučuje proto všechny cestující z Číny s horečkou testovat na koronavirus a chřipku.

Reálné počty nakažených jsou podle odborníků zřejmě několikanásobně vyšší než počty testovaných. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) vzhledem k velké promořenosti a proočkovanosti populace navrhuje, aby lékaři pozitivně testované neposílali automaticky do sedmidenní domácí izolace, ale rozhodovali individuálně. Podmínkou je ale vydání vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která covid-19 vyřadí ze seznamu nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Změnu plánovalo MZd od dubna, spravedlnost navrhuje platnost vyhlášky od července, oba úřadu o termínu tak budou dál jednat.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:50

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy