reklama

"Po dohodě s radní pro zdravotnictví Milenou Johnovou (Praha Sobě) magistrát osloví nemocnice v Praze s dotazem na jejich potřeby doplnění lékařů konkrétních odborností. Další postup probereme s profesními organizacemi lékařů tak, abychom snížili dopady na necovidovou péči," uvedl Hřib.

Vyhlášení povinné pomoci by přivítala například Fakultní nemocnice v Motole. "Ano, přivítali bychom to, už jsme si zažádali o 50 lékařů a 50 sester," uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Pracovní povinnost by se v případě vyhlášení primátorem týkala lékařů i nelékařských zdravotnických pracovníků. Primátor může povolat například ambulantní specialisty, zaměstnance zařízení jednodenní péče i lůžkové péče tam, kde se zatím o covidové pacienty nestarají. Povinnost se naopak nevztahuje na lékaře takzvaného prvního kontaktu, tedy na praktické lékaře, dětské lékaře, gynekology a porodníky.

Důvodem zavedení nové možnosti je kritická situace v nemocnicích, kterým docházejí, či již došly místa pro pacienty. V nemocnicích ve středu leželo 8231 lidí s covidem. Bylo to o 253 méně než v úterý, ale přibližně o 1000 více než před týdnem. V těžkém stavu bylo ve středu druhý den přes 1700 pacientů.

reklama