Mají mít také připravené pohotovostní plány, v nichž musí být uvedena doba, po kterou jsou schopni udržet vhodné podmínky pro zvířata v případě selhání umělé ventilace. Dnes meteorologové očekávají v severozápadní polovině Čech až 36 stupňů Celsia, ve středu má být ještě o stupeň tepleji.

Veterinární správa také upozornila na to, že v případě extrémních teplot je vhodné zvířata ochlazovat a zemědělci mají také povinnost sledovat vývoj počasí a být připraveni na vysoké teploty. Zvířata chovaná na pastvách, zejména skot, ovce nebo koně, musí mít na pozemku možnost úkrytu před slunečním zářením a chovatelé pro zvířata musí zajistit dostatek vody. SVS uvedla, že dojnice vyžadují na den až 180 litrů vody, skot spotřebuje 40 litrů, prase 25 litrů a ovce 20 litrů.

Veterináři v tomto období také doporučují přepravovat hospodářská zvířata spíše v ranních nebo večerních hodinách. "Každopádně je nutné zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a odpočinek zvířat," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Horké počasí může také negativně ovlivnit zdraví psů, koček a dalších zvířat v takzvaných zájmových chovech. Chovatelé by neměli zapomínat při cestách autem dělat pravidelné zastávky a zvířata by měla mít možnost dostatečně se napít vody. V případě, že nastane přehřátí zvířete, měli by chovatelé ihned poskytnout první pomoc ochlazováním vlažnou vodou a umístěním zvířete do stínu a vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Doporučují také venčení psů ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.

Dnes meteorologové očekávají na většině území ČR odpolední teploty mezi 29 až 33 stupni, v severozápadní polovině Čech má být až 36 stupňů. Ve středu teploty v nížinách vystoupají ještě výše, na 33 až 37 stupňů.

reklama