"Záchyty u mladých lidí tvoří od 1. září asi 30 procent toho čísla. Rostou nákazy i ve věkových třídách, které se školou už nemají nic společného, věkové třídy 20 až 30 let a 30 až 40 let, kde je stále velmi mnoho neočkovaných," řekl Dušek. Mezi nově diagnostikovanými je dlouhodobě 75 až 80 procent neočkovaných.

Školní děti byly od začátku školního roku dvakrát testované, ve většině škol antigenními testy. Průběžné výsledky podle Duška ukazují, že PCR testem bylo potvrzeno 116 pozitivních případů. "Větší množství na středních školách než na základních školách," dodal. Na ZŠ bylo sedm případů na 100.000 testovaných, na SŠ pod 20 případů na 100.000 testů.

Druhé kolo testování ve školách bylo v pondělí 6. září, testy budou podle Duška potvrzeny zřejmě dnes. Naposled se bude testovat ve čtvrtek 9. září. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že po tomto týdnu testování ve školách skončí. Nevyloučil zároveň, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni, v úterý zmiňoval střední školy v Karlovarském kraji, kde je epidemická situace nejhorší.

Ministerstva školství a zdravotnictví dříve uvedla, že pokračovat v testování se bude v regionech, kde bude po všech třech kolech incidence vyšší než 25 případů na 100.000 provedených testů. Průběžná data z druhého kola podle ministra neukazují, že se situace zhoršuje. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4200 základních a 1280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo na 1,4 milionu dětí.

ÚZIS: Ve druhé polovině září může být 500 hospitalizovaných s covidem-19

Ve druhé polovině září by mohlo být v nemocnicích i více než 500 pacientů s covidem-19. Vyplývá to z predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). K dnešnímu dni je hospitalizovaných 89 lidí, 26 z nich na jednotkách intenzivní péče.

Letos v polovině března bylo hospitalizovaných najednou téměř 9500 lidí, tedy devatenáctkrát víc, než uvádějí predikce na druhou půlku září. Na JIP bylo v té době asi 2000 lidí, současné predikce předpokládají sto až 200 takových pacientů ve vážném stavu. Denně by pak do nemocnic mohlo přibývat asi 50 pacientů.

"Nové příjmy do nemocnic jsou dlouhodobě z více než 90 procent z neočkovaných," doplnil Dušek. Upozornil ale na to, že jejich počty během prázdnin byly velmi malé. I mezi novými případy jsou podle něj ze 75 až 80 procent lidé, kteří nebyli dosud očkováni. Za alarmující by Dušek považoval, pokud by rostl podíl pozitivních testů mezi těmi nařízenými lékařem nebo hygienou u očkovaných seniorů.

V posledních dnech výrazně mezi týdny narostl počet nových případů. V úterý bylo 588 pozitivně testovaných, což je nejvíc od konce května. Odborníci i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekávají, že nových případů bude dál přibývat, zátěž nemocnic ale nebude tak velká.