Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Viceprezident Novavaxu: Čekáme každoroční očkování, covid tu zřejmě zůstane

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude nejspíš potřeba každoročně podobně jako u chřipky. V rozhovoru s ČTK to řekl John Trizzino, viceprezident americké společnosti Novavax, která klíčovou součást své covidové vakcíny Nuvaxovid vyrábí v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan. Vakcíny tohoto typu bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví v ČR podáno asi 10.200 dávek z 18 milionů dávek od pěti výrobců.

"Myslím, že virus covidu už to zůstane. Je už tak široce rozšířený, přizpůsobivý a pořád mutuje, aby přežil, tak jako to dělají i jiné viry. Takže si nemyslím, že by zmizela potřeba covidových vakcín," uvedl. Shoduje se nad tím podle něj i většina odborných kapacit.

Podle Trizzina už zřejmě má svět vrchol pandemie a maximální poptávku po covidových vakcínách za sebou, ale očekává se, že bude potřeba sezónní přeočkování. "Myslím, že začínáme vidět změnu od období pandemie do endemického období,” dodal. Pandemií odborníci na epidemiologii označují mezinárodní nekontrolované šíření, endemie je šíření omezené a očekávané. Za počátek pravidelného každoročního očkování se podle Trizzina dá považovat už zahájení podávání druhé posilující dávky vakcíny v některých zemích.

Středočeská továrna, kterou Novavax koupil v roce 2020, zaměstnává 450 lidí a mohla by podle viceprezidenta vyrábět i jiné vakcíny založené na rekombinantní technologii na bázi nanočástic. Možná by podle Trizzina byla například výroba chřipkových vakcín nebo kombinovaných proti koronaviru a chřipce. Výrobní závod dříve využívala firma Baxter pro výrobu vakcín proti prasečí chřipce. Výrobní kapacita pro covidové vakcíny v současné době není maximálně využitá. "Tato továrna sama může pokrýt očekávanou poptávku celé Evropy," řekl viceprezident.

Spike protein totožný s proteinem na povrchu koronaviru z Česka se ve vakcíně smíchá s adjuvans vyráběným ve Švédské Uppsale, které posiluje její účinnost. Dosud Novavax vyrobil podle Trizzina více než 70 milionů dávek covidové vakcíny. Jejich výhodou podle něj je, že na rozdíl od mRNA vakcín nemusí být skladované zamrazené. Prozatím je dodává v lahvičkách po deseti dávkách, od poloviny příštího roku chce firma dodávat i předplněné injekce, které se snadněji používají.

Prozatím podle něj data ukazují, že i vakcína vyráběná na původní variantu viru z čínského Wu-chanu dostatečně chrání před vážným průběhem nemoci covid-19. "Nemyslíme si, že je v současné potřeba ty vakcíny upravovat na nové varianty. Může to být jiné pro mRNA vakcíny," řekl. Ty už výrobci upravili na různé typy omikronu BA.1 a bivalentní na BA.4 a BA.5.

"Virus dál mutuje, což je velká výzva. Nevíme, k jakým změnám může do budoucna dojít," dodal. Může podle něj docházet jen k menším posunům jako u různých typů omikronu nebo vzniku úplně odlišné linie, které by pak bylo potřeba vakcíny přizpůsobit. V klinické studii v Austrálii je podle Trizzina úprava Nuvaxovidu na variantu BA.1.

Vývoj covidových vakcín začal brzy po vypuknutí pandemie před koncem roku 2019 a firmy i státy do něj investovaly velké finanční prostředky. V Evropské unii, která objednala očkovací látky od několika výrobců, očkování začalo těsně před koncem roku 2020. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na konci srpna uvedl, že ČR má objednáno asi 50 milionů dávek. Zaplatila za ně v té době asi 21 miliard Kč a za sedm miliard Kč je již spotřebovala. Celkově bylo aplikováno přes 18 milionů dávek, většina vakcín typu mRNA.

První vakcíny od Novavaxu byly do ČR dodané letos v březnu. Podle tehdejších informací šlo o 130.000 dávek. Podle údajů ministerstva bylo využito 10.255 z nich. Na začátku září schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání posilující dávky vakcíny, je možné ji aplikoval i po základním očkování mRNA vakcínami.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.