reklama

Hasiči od pondělních 14:00 do dnešních 10:00 vyjeli podle mluvčí Nicole Studené kvůli odstraňování následků počasí zhruba k 660 případům, nejvíce jich měli na severu Čech. Události se obešly bez zranění.

Bouře od pondělního večera přerušily dodávky proudu až do 46.000 odběrných míst v síti energetické firmy ČEZ, dnes k 10:00 bylo bez elektřiny ještě 13.000 míst. Energetici podle mluvčí Soni Holingerové věří, že se jim je podaří obnovit dopoledne.

Nejvíce poruch na vedení elektřiny kvůli bouřkám bylo podle Holingerové v pondělí kolem 22:00, kdy jich energetici evidovali asi čtyři desítky. Nejhorší byla situace v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Také hasiči měli v těchto krajích nejvíce práce, jen do půlnoci tam měli více než sto výjezdů, poté se tam situace uklidnila. Nejčastěji vyjížděli na Liberecku, Semilsku, Trutnovsku a Náchodsku.

V Libereckém kraji se v pondělí kvůli silnému větru zastavila kabinová lanovka na Ještěd. Třeba v Lomnici nad Popelkou na Semilsku spadlo za jedinou hodinu 17 litrů srážek na metr čtvereční a voda z pole a kanalizace tam zaplavila několik domů a zahrad. V Křížanech pak spadlé stromy uvěznily osobní auto se ženou a dítětem uvnitř.

Také v sousedním Královéhradeckém kraji hasiči odstraňovali především popadané stromy. Například v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem nebo Svobodě nad Úpou zajišťovali poškozené části střech.

V Pardubickém kraji vítr zasáhl zejména Ústeckoorlicko, hasiči měli v kraji na 40 výjezdů souvisejících se silným větrem. Asi nejvážnějším případem byl pád stromu na chatu ve Výprachticích na Orlickoústecku.

Vítr se nevyhnul ani Zlínskému kraji, kde stejně jako v jiných krajích lámal stromy a ničil střechy. Popadané stromy odstraňovali hasiči například v Luhačovicích na Zlínsku, v blízkosti železničního přejezdu v Uherském Hradišti-Véskách, ze silnice na okraji Uherského Brodu na Uherskohradišťsku a brzy ráno také v Dolní Bečvě na Vsetínsku.

Změna počasí přinesla i sněžení, nebylo ale příliš vydatné. Sněhový poprašek se objevil ve vyšších partiích hor. Žádné problémy ale sníh nezpůsobil.

reklama