vichřice

Hasiči odstraňují následky vichřice

Počasí působí problémy v dopravě. Hasiči hlásí desítky výjezdů

Domov

Silný vítr, který v noci na dnešek zasáhl Česko, působí problémy v dopravě a energetice. Bez proudu bylo dnes ráno kolem 7000 odběratelů elektřiny v Česku, zejména na jihu Moravy a na Vysočině. Hasiči v krajích museli vyjíždět k desítkám případů zlomených větví a popadaných stromů. Vítr provázený sněžením působí problémy i na železnici a na silnicích. Pro kamiony je od půlnoci uzavřená silnice z Tanvaldu do Harrachova na Jablonecku. Varování meteorologů před silným větrem platí až do dnešního večera.

Hasiči odstraňují následky vichřice

Pojišťovny: Škod následkem přírodních živlů loni přibylo, objem klesl

Domov

V roce 2022 mírně přibylo škod způsobených přírodními živly. Jejich objem proti roku 2021, kdy řádilo tornádo na jižní Moravě, klesl. Celkem jich pojišťovny řešily přes 100.000 za několik miliard korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce škod podle nich loni způsobily vichřice a krupobití, stejně jako předloni bylo méně povodní a záplav. Nejpostiženějšími regiony byly Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Ilustrační foto

Počasí: Noční bouřky provázela vichřice, místy padaly kroupy

Počasí

Bouřky, které přes Česko přecházely v noci na dnešek, provázel zejména na západě Čech velmi silný vítr. Nejsilnější poryv naměřili meteorologové na stanici Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí až 125 kilometrů v hodině. Bouřky místy provázelo i krupobití.

Ilustrační foto

Počasí

Počasí: Silný vítr dnes zasáhne větší část Česka. Ráno naměřili přes -17 stupňů

Silný vítr, který má od dnešního odpoledne foukat v západní polovině ČR, se bude vyskytovat také na severu Čech, ve Slezsku a v některých částech Moravy. Meteorologové své dřívější upozornění před silným větrem dnes rozšířili konkrétně pro Frýdlantský výběžek na Liberecku, Broumovský výběžek na Náchodsku, Moravskoslezský kraj a Jesenicko a oblast Moravské brány v Olomouckém kraji.

Ilustrační foto

Bouře Eunice zasáhla západ Evropy, zabila 9 lidí a žene se na Německo

Svět

Atlantická bouře Eunice dnes udeřila na západní Evropu s místy rekordními poryvy větru. U jižního pobřeží Anglie dosáhl vítr rychlosti bezmála 200 kilometrů za hodinu. V Anglii zahynuli tři lidé v automobilu, v Irsku jeden muž zemřel při odklízení následků bouře, když ho na něj spadl strom a v Nizozemsku zásah padajícími stromy nepřežili čtyři lidé. Jednu oběť má bouře i v Belgii. Vítr způsobil také značné komplikace ve všech druzích dopravy a materiální škody; v Haagu a Londýně strhl část střech místních stadionů. V noci na sobotu očekává hlavní úder orkánu sever Německa.

Následky vichřice

Pojišťovny kvůli větru evidují zatím škody za zhruba 100 milionů korun

Domov

Pojišťovny zatím evidují kvůli silnému větru, který zasáhl v noci na čtvrtek Česko, několik tisíc škod za více než 100 milionů korun. V dalších dnech ale čekají nárůst hlášených škod, například od lidí, kteří pojedou o víkendu zkontrolovat stav svých chat a chalup. Nejčastěji zatím mají pojišťovny nahlášené poškození střech nebo automobilů po pádu větví nebo stromů. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven oslovených ČTK.

Hasiči odstraňují následky vichřice

Situace po větrném počasí se uklidňuje. Vichřice se vrátí o víkendu

Počasí

V Česku bylo kolem dnešního poledne téměř 10.000 odběratelů odříznutých od dodávek proudu čtvrtečním silným větrem. Nejvíce zákazníků bez elektřiny je v Karlovarském kraji, středních Čechách a na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny, vyplývá z vyjádření mluvčích distribučních firem.

Hasiči odstraňují následky vichřice

Domov

Kvůli větru a vysoké vodě měli hasiči ve čtvrtek přes 4700 výjezdů

V souvislosti s počasím vyjížděli hasiči ve čtvrtek od půlnoci do 20:00 v celém Česku k 4756 zásahům. Bylo to třináctkrát víc, než je dlouhodobý denní průměr, uvedla dnes Pavla Jakoubková z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Hasiči především odstraňovali tisíce stromů ze silnic i železničních tratí a čerpali vodu ze zatopených domů. Nejvíce práce měli ve středních Čechách.

Hasiči odstraňují následky vichřice

Pojišťovny mají po víkendových větrech tisíce škod za téměř 200 milionů Kč

Domov

Silný vítr, který o minulém víkendu zasáhl Česko, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za téměř 200 milionů korun. Další desítky případů přibyly o tomto víkendu, který byl také větrný. Vyplývá to z odpovědí zástupců největších pojišťoven na dotaz ČTK. Klienti hlásili zejména poničené střechy, ale i majetek poškozený pádem stromů či větví. Část škod z předchozího víkendu pojišťovny vyřešily.

Následky vichřice

Byznys

Pojišťovny hlásí po víkendovém větru tisíce škod za téměř 100 milionů Kč

Silný vítr, který o víkendu zasáhl Česko, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za téměř 100 milionů korun. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Klienti hlásili zejména poničené střechy, ale i majetek poškozený pádem stromů či větví. Většinu menších škod již pojišťovny vyřešily.

Hasiči odstraňují následky vichřice

Pojišťovny hlásí po silném větru přes 1000 škod za desítky milionů Kč

Byznys

Silný vítr následkem tlakové níže Nadia, který zasáhl Česko o víkendu, způsobil klientům pojišťoven přes 1000 škod za desítky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Hlášeny mají zejména poničené střechy, dále pak majetek poškozený například pádem stromů či větví. Nárůst nahlášených případů pojišťovny očekávají i v dalších dnech.

Ilustrační foto

Vichřice komplikuje dopravu na Slovensku, přerušila železniční spojení s ČR

Počasí

Slovensko zasáhl silný nárazový vítr a v některých oblastech také sněží, což komplikuje silniční dopravu. Hasiči zasahují na řadě míst, většinou kvůli převráceným stromům nebo strženým střechám. Železničáři během dne hlásili přerušené vlakové spojení s Českem, konkrétně mezi Kúty a českým Lanžhotem.

Ilustrační foto

Bouře si v Británii vyžádala jednu oběť, silný vítr očekává Dánsko a Německo

Počasí

Nejméně jednu oběť si vyžádala silná bouře, která dnes zasáhla Skotsko a Anglii. Tisíce lidí jsou bez elektřiny kvůli silnému větru, který poškodil vedení, informoval zpravodajský server BBC. Na východním pobřeží Skotska byl naměřen vítr o rychlosti až 140 kilometrů za hodinu. Na nepříznivé počasí se připravuje Dánsko a Německo, vítr zasáhne v neděli i Českou republiku.

Energetika, ilustrační fotografie

Kvůli silnému větru je bez dodávek elektřiny 11.500 odběratelů

Domov

V důsledku silného větru bylo dnes vpodvečer v Česku bez dodávek elektřiny 11.500 odběratelů, zhruba o 4000 méně než kolem 14:00. Nejvíc výpadků mají energetici v současnosti hlášeno ve středních Čechách, Moravskoslezském kraji a na Břeclavsku. Naopak ve východních Čechách už se většinu poruch podařilo odstranit.

Následky vichřice

Byznys

Pojišťovny evidují po silném větru tisíce škod za desítky milionů Kč

Silný vítr, který zasáhl Českou republiku ve čtvrtek, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za desítky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Jde hlavně o poškozené střechy, skleníky či auta. Další nárůst nahlášených případů pojišťovny očekávají po víkendu, kdy klienti zkontrolují své chaty a chalupy.

Následky vichřice

Část Čech zasáhne odpoledne a večer znovu silný vítr

Počasí

V Praze, části Středočeského a Ústeckého kraje bude od dnešního poledne do pozdního večera znovu silně foukat. Nárazy větru už mají být ale slabší než ve čtvrtek, během dneška mají dosáhnout 50 až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Následky vichřice

Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ještě asi 8400 míst v ČR

Domov

Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 07:00 ještě asi 8400 odběrných míst. ČTK to řekla mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová. Většina míst bez proudu je ve Středočeském kraji. Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní stav ve Středočeském kraji a sedmi okresech v dalších regionech. Ve čtvrtek bylo bez elektřiny až 300.000 odběrných míst.

Aktuálně se děje

25. května 2024 22:27

Kreml odstartoval čistky v ruské armádě, začalo zatýkání elit

Boj o moc: FSB a armáda v Rusku soupeří po neúspěchu v Kyjevě. Rozsáhlé čistky mezi nejvyššími důstojníky jsou důsledkem zápasu o vojenské zdroje.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy