Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovny kvůli větru evidují zatím škody za zhruba 100 milionů korun

Následky vichřice
Následky vichřice
Foto: HZS Karlovarského kraje

Pojišťovny zatím evidují kvůli silnému větru, který zasáhl v noci na čtvrtek Česko, několik tisíc škod za více než 100 milionů korun. V dalších dnech ale čekají nárůst hlášených škod, například od lidí, kteří pojedou o víkendu zkontrolovat stav svých chat a chalup. Nejčastěji zatím mají pojišťovny nahlášené poškození střech nebo automobilů po pádu větví nebo stromů. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven oslovených ČTK.

Generali Česká pojišťovna eviduje aktuálně 1500 škod za zhruba 40 milionů korun. "Očekáváme, že absolutní číslo by mohlo za včerejší den růst zhruba ke 2500 škodám.Vzhledem k předpovědi počasí na víkend se pak počet škod podle našich predikcí může až zdvojnásobit," uvedl dnes mluvčí pojišťovny Jan Marek. Typově jde podle něj o škody spíše menšího rozsahu, které se ponejvíce týkají poškození střešních krytin, střešních konstrukcí, výjimkou nejsou ani poškozená okna a fasády domů. "Zatím nejvíce škod hlásí klienti ze Středočeského kraje (361), dále pak Královéhradeckého (195) a Jihočeského (137). Zasaženy jsou ale všechny kraje," dodal.

Pojišťovna Kooperativa zatím eviduje z poslední vichřice 650 škod za 17 milionů Kč. "Nejvíce škod nám klienti nahlásili ze Středočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje. Jedná se hlavně o škody na nemovitostech našich klientů, tedy poškozené střechy, pergoly a podobně. Evidujeme také 65 poškozených automobilů, většinou po pádu polámaných větví nebo stromů," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Očekává, že další škody budou klienti hlásit i po víkendu.

"V souvislosti s extrémními povětrnostními podmínkami a lokálními záplavami v uplynulých dnech registrujeme už přibližně 600 škod s tím, že celkový počet škod v souvislosti s touto živelnou událostí odhadujeme na 1500 v celkovém objemu přibližně 50 milionů korun. Tato čísla budeme v příštích dnech zpřesňovat," uvedl mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Nejčastěji jde podle něj o poškození střech, poničený majetek pádem větví a stromů, vytopené sklepy. "V souvislosti s častými výpadky proudu během těchto živelných událostí zaznamenáváme v hlášeních i zvýšený počet škod z přepětí," dodal.

Pojišťovna Uniqa zatím eviduje 130 škod za zhruba 16 milionů korun. "Největší škoda má hodnotu přes milion korun, jde o poničený podnikatelský objekt na Plzeňsku. Škody jsou ale rozložené po celé republice. "Lze předpokládat další nárůst škod dnes i začátkem příštího týdne, kdy lidé pojedou kontrolovat své rekreační objekty," uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Allianz pojišťovna zatím zaregistrovala 262 škod za zhruba 8,2 milionu korun a Slavia pojišťovna eviduje 20 škod za přibližně milion korun.

Silný vítr zasáhl většinu území Česka v noci na čtvrtek. V nižších polohách měl ráno většinou rychlost do 90 kilometrů v hodině, na Sněžce meteorologové naměřili náraz o rychlosti 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude vítr postupně slábnout, nicméně dnes večer opět zesílí a silně foukat bude minimálně do sobotního večera. Upozornění před silným větrem na tyto dny vydali meteorologové ale s nízkým stupněm nebezpečí.

Témata:  pojišťovny vichřice

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Češi ovládli MS v hokeji, ve finále v Praze porazili Švýcarsko 2:0 a vybojovali zlato

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.