Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na 65 procent Čechů má pojištěnou domácnost, většina na malou škodu

domácnosti
domácnosti
Foto: Pixabay

Pojištěnou domácnost má 65 procent Čechů, 55 procent chrání pojištěním svou nemovitost. Třetím nejčastěji sjednaným pojištěním je životní pojištění, které má každý druhý Čech. Dalších 44 procent se pak pojištěním finančně chrání pro případ úrazu, vyplývá z průzkumu, který pro České asociaci pojišťoven uskutečnila agentura SC&C počátkem května mezi 1023 respondenty.

Podle analýzy dat pojišťoven je ale jen třetina pojistných smluv nastavena na správnou pojistnou částku, respektive limit pojistného plnění, tedy takový, za který by bylo možné pořídit nové bydlení. Většina smluv je tak takzvaně podpojištěna. Na méně než poloviční pojistnou částku, tedy hodnotu, za kterou by bylo možné znovupořízení daného majetku, je uzavřeno dokonce 15 procent smluv. Při takovém podpojištění dostanou klienti v případě pojistné události nanejvýš polovinu skutečně vzniklé škody, uvedl pojistný analytik asociace Petr Jedlička.

"Zájem o pojištění domácnosti se těší stabilnímu zájmu. Ten navíc velmi výrazně stoupá s věkem a v kategorii nad 65 let dosahuje pojištěnost podle dat dokonce 73 procent,“ uvedla ředitelka agentury SC&C Jana Hamanová. Druhé nejčastější pojištění je nemovitostní. "Zajímavou odchylku proti průměru činí Praha, kde má nemovitost pojištěnou jen 48 procent respondentů. Je to patrně vlivem silnějšího zastoupení pronájmů, u kterých nájemci toto neřeší,“ dodala Hamanová.

Dlouhodobě platí, že Češi si raději pojistí majetek než život. A letošní data to opět potvrzují,“ upozornil Jedlička. Přitom výpadek příjmu může pro domácnost znamenat problémy. "Zejména v dnešní době, kdy významně roste inflace, dochází ke zdražování energií i spotřebního zboží, je důležité vědět, že je po finanční stránce zajištěná,“ uzavřela mluvčí asociace Veronika Pilková.

Témata:  pojišťovny domácnosti

Aktuálně se děje

25. května 2024 22:27

Kreml odstartoval čistky v ruské armádě, začalo zatýkání elit

Boj o moc: FSB a armáda v Rusku soupeří po neúspěchu v Kyjevě. Rozsáhlé čistky mezi nejvyššími důstojníky jsou důsledkem zápasu o vojenské zdroje.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy