Podle analýzy dat pojišťoven je ale jen třetina pojistných smluv nastavena na správnou pojistnou částku, respektive limit pojistného plnění, tedy takový, za který by bylo možné pořídit nové bydlení. Většina smluv je tak takzvaně podpojištěna. Na méně než poloviční pojistnou částku, tedy hodnotu, za kterou by bylo možné znovupořízení daného majetku, je uzavřeno dokonce 15 procent smluv. Při takovém podpojištění dostanou klienti v případě pojistné události nanejvýš polovinu skutečně vzniklé škody, uvedl pojistný analytik asociace Petr Jedlička.

"Zájem o pojištění domácnosti se těší stabilnímu zájmu. Ten navíc velmi výrazně stoupá s věkem a v kategorii nad 65 let dosahuje pojištěnost podle dat dokonce 73 procent,“ uvedla ředitelka agentury SC&C Jana Hamanová. Druhé nejčastější pojištění je nemovitostní. "Zajímavou odchylku proti průměru činí Praha, kde má nemovitost pojištěnou jen 48 procent respondentů. Je to patrně vlivem silnějšího zastoupení pronájmů, u kterých nájemci toto neřeší,“ dodala Hamanová.

Dlouhodobě platí, že Češi si raději pojistí majetek než život. A letošní data to opět potvrzují,“ upozornil Jedlička. Přitom výpadek příjmu může pro domácnost znamenat problémy. "Zejména v dnešní době, kdy významně roste inflace, dochází ke zdražování energií i spotřebního zboží, je důležité vědět, že je po finanční stránce zajištěná,“ uzavřela mluvčí asociace Veronika Pilková.