reklama

Vražda se stala v pasáži hypermarketu v Chebu za bílého dne - odpoledne 10. března 2019. Opilý Hoang se na místě pohádal s pětapadesátiletým bezdomovcem ze Slovenska, který byl podle tamní ostrahy slušný a bezproblémový. Udeřil ho pěstí, a když muž spadl na dlažbu, kopal ho do hlavy a dupal mu na obličej.

Za vraždu spáchanou obzvlášť surovým způsobem hrozilo Hoangovi 15 až 20 let odnětí svobody. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička dnes označil původně uložený sedmnáctiletý trest za nepřiměřeně přísný, a to z důvodu, že soudy u muže neshledaly žádnou přitěžující okolnost.

"Obžalovaný je poněkud podivínský, k věci se nevyjadřuje. Za této situace lze těžko očekávat, že projeví nějakou lítost. Nebylo také prokázáno, že by měl sklony k páchání násilné trestné činnosti - nebyl pro ni v minulosti odsouzen. Lze o něm říci pouze to, že před spácháním trestné činnosti nevedl nijak řádný život," konstatoval soudce.

Policie Hoanga zadržela zhruba hodinu po činu. Muž poté připustil, že do bezdomovce několikrát kopl, napadení však zlehčoval. Podle jeho verze spadl muž na zem, protože zakopl o schod. Hoang popřel, že by na něj potom dupal.

Útok včetně dupání na hlavu však viděla a později popsala žena, která se v pasáži stará o veřejné toalety. Hoanga se marně snažila zastavit křikem. Zákazníci hypermarketu mezitím zburcovali člena ostrahy, který útočníka od bezvládně ležícího muže odehnal a poskytoval bezdomovci první pomoc až do příjezdu záchranářů. Zraněný muž zemřel po několika dnech v plzeňské fakultní nemocnici, a to kvůli otoku mozku.

Hoangův advokát dnes poukazoval na to, že jeho klient může mít schizofrenii. Žádal proto, aby se případ vrátil k plzeňskému krajskému soudu a aby vznikl nový psychiatrický posudek. Odvolací senát však potvrdil, že mladík byl v době útoku příčetný, a tedy i trestně odpovědný.

"Znalci dospěli k jednoznačnému závěru, že ovládací ani rozpoznávací schopnosti obžalovaného nebyly vymizelé, ba ani omezené. Vrchní soud má proto za to, že další znalecké zkoumání obžalovaného není nutné," řekl k tomu Lněnička.

Hoang se narodil ve Vietnamu, v Česku žije od svých 15 let. Česky se nenaučil, nikde nepracoval. Poslední tři až čtyři roky přespává na ulici. S rodinou, která ho občas finančně podpořila, se vídal sporadicky. Jednou byl odsouzen k podmíněnému trestu za držení drog.

Loading...

3 komentáře (Poslední 30.01. 11:39) Napište svůj názor

reklama