Kabinet nouzový stav vyhlásil na 30 dnů od pátku 4. března, následně Sněmovna odsouhlasila prodloužení do úterý 31. května. Vládní představitelé už dříve zdůrazňovali že nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi neomezuje české obyvatele.

Podle Rakušana je nouzový stav důležitý zejména kvůli ubytovávání uprchlíků. "Řada ubytování, kde v současné době uprchlíci jsou, neodpovídá normám, za jakých za normálních okolností ubytováváme lidi. Ty nemovitosti jsou mnohokrát adaptované a v podstatě bez nějakých kolaudací a podobně. My tento typ nouzového ubytování zatím potřebujeme," řekl vicepremiér.

Pokud o prodloužení nouzového stavu požádá, určitě ne na delší dobu než na 30 dnů. "Dnes jdu na vládu, kde teprve otevírám diskusi, abych zjistil atmosféru na vládě. Argumenty dám a za sebe zcela otevřeně říkám, že si myslím, že to věcnou podstatu na dalších 30 dnů ještě má," doplnil.

"Diskusi o prodloužení nouzového stavu samozřejmě vedeme. Uzavřeme ji do příštího týdne," řekl Fiala po zasedání.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 337 151 lidem z Ukrajiny, v úterý jich přibylo 1987. Cizinecké policii se přihlásilo více než 233 tisíc osob, 2524 jen za včerejší den. 

Nahlašovat se nemusí děti do 15 let, které podle posledních dat vnitra tvoří asi třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou zhruba tři čtvrtiny žen.