Fischer to uvedl během debaty Senátu k pomoci občanům a podnikatelskému sektoru v souvislosti s nárůstem cen energií. Podle předsedy výboru by pomalá či špatně nastavená pomoc mohla ohrozit veřejné rozpočty, případně narušit dlouhodobou stabilitu podnikatelského prostředí a také vážně ohrozit konkurenceschopnost ČR. "Úroveň obav, kterou projevují občané z budoucnosti, je alarmující," dodal Fischer. Poukázal také na nedávnou protivládní demonstraci, jejíž aktéři volali po odklonu od dosavadního řádu a kterou zneužila ruská propaganda.

Senátor ANO Ladislav Václavec uvedl, že současný kabinet neumí zvládat krizové situace a postupuje chaoticky. Plošnou pomoc, kterou odmítal, zavádí až potom, co si uvědomil závažnost situace, uvedl. Václavec doufá v to, že stanovení maximálních cen elektřiny a plynu je jen "první vlaštovkou" a vláda přistoupí například také ke snížení sazby DPH.

"Tato vláda zdědila snědený krám," kontroval předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Poznamenal, že ceny potravin nejvíce rostou u firem z holdingu Agrofert, které patří do svěřenských fondů předsedy ANO Andreje Babiše.

Česká vláda by měla podle Michaela Canova (SLK) využít předsednictví v Radě EU a požádat Německo, aby neodstavovalo jaderné elektrárny. Německo tím podle něho "stahuje ke dnu" i další země, z nichž vysává elektřinu. "Jsme země, která opakovaně zachraňuje Německo před blackouty," uvedl.

Ladislav Kos z klubu SEN 21 a Piráti volal po přepracování vyhlášky o rozúčtování tepla v bytových domech. Nyní podle něho doplácí domácnosti s nižší spotřebou domácnostem se spotřebou vyšší, což nemotivuje k úsporám. Někteří senátoři volali také po pomoci sportovním organizacím a církevním společnostem s růstem cen energií.