Vláda schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti. Po dnešním jednání kabinetu to oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Navzdory názoru kritiků návrhu, mezi které patřili i koaliční Piráti, nemá zákon platit pro přestupky ani anonymní oznámení. Podle Blažka to neznamená, že by se zaměstnavatelé anonymními oznámeními neměli zabývat. Jde podle něj o návrh, který má šanci projít jednáním ve Sněmovně i Senátu. Nevyloučil možné budoucí novelizace.
Vláda schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti. Po dnešním jednání kabinetu to oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Navzdory názoru kritiků návrhu, mezi které patřili i koaliční Piráti, nemá zákon platit pro přestupky ani anonymní oznámení. Podle Blažka to neznamená, že by se zaměstnavatelé anonymními oznámeními neměli zabývat. Jde podle něj o návrh, který má šanci projít jednáním ve Sněmovně i Senátu. Nevyloučil možné budoucí novelizace.
Vláda prohlásila osm zámků či klášterů národními kulturními památkami
a seznam národních kulturních památek (NKP) se dostane osm historických objektů, převážně zámků, hradů či klášterů. Jejich prohlášení památkami s nejvyšší ochranou státu dnes schválila vláda. ČTK to sdělila Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Dnes prohlášené nemovitosti se stanou národními kulturními památkami 1. července 2023.
Mezi novými národními kulturními památkami je mimo jiné klášter augustiniánů v Brně. Ministerstvo ho na seznam zařadilo nejen kvůli jeho architektonické a uměleckohistorické hodnotě, ale i proto, že tam působil Gregor Johann Mendel, přírodovědec a světoznámý objevitel teorie dědičnosti, od jehož narození letos uplynulo 200 let. Za NKP byly prohlášeny také bývalý augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku, klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem, zámky Jezeří na Mostecku, Moravský Krumlov na Znojemsku, Rosice na Brněnsku, Plumlov na Prostějovsku a Hrad Veveří v Brně.
"Každá z dnes nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou," řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, jichž je mnohem více. Návrhy na národní kulturní památky musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo ministerstvo kultury, projednat vláda.
Změna hodnotové kategorie památky nenese žádné nové nároky na státní rozpočet, všechny navrhované kulturní památky jsou podle ministerstva v dobrém technickém stavu, popřípadě se na jejich obnově lze podílet prostřednictvím památkových programu ministerstva kultury.
Vláda jmenovala předsedou sportovní agentury šéfa veslařského svazu Šebka
Vláda dnes jmenovala předsedou Národní sportovní agentury (NSA) šéfa Českého veslařského svazu Ondřeje Šebka. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Šebek nahradí Filipa Neussera, jehož konec v čele agentury, která rozděluje sportovní dotace, dnes vláda formálně vzala na vědomí.
Neusser měl podle dohody s Fialou skončit jako předseda NSA 30. listopadu. Fiala dnes neuvedl, zda kabinet Šebka jmenoval do funkce od začátku prosince, nebo s okamžitou platností.
Šebek je podle premiéra zkušený manažer, který se ve sportu pohybuje celou profesní kariéru a má zkušenosti z různých sportovních aktivit. Fiala je přesvědčen, že nový předseda vnese do NSA také klid, rozvahu a bude ji spravovat způsobem, aby agentura plnila svoji funkci ve prospěch českého sportu i společnosti.
Padesátiletý Šebek vede veslařský svaz od loňského května, v minulosti mimo jiné s přestávkami více než 20 let pracoval v různých funkcích v pardubickém hokejovém klubu, byl také členem výkonného výboru hokejového svazu.
Fiala poznamenal, že vláda si je vědoma toho, že sportovní prostředí se dotýkají současné problémy s vysokými cenami energií. "Proto jsme prosadili zastropování cen energií i pro sportovní kluby a provozovatele," uvedl. Zmínil také zvýšení rozpočtu agentury na příští rok o dvě miliardy korun na 6,9 miliardy.
Vláda jmenovala zmocněnce pro zřízení Digitální a informační agentury
Vláda jmenovala ředitele Správy základních registrů Michala Peška zmocněncem ke zřízení Digitální a informační agentury (DIA), která by měla začít fungovat v příštím roce. Jeho úkolem bude řídit formální kroky, které budou předcházet vzniku agentury. Funkce zmocněnce automaticky zanikne ve chvíli, kdy bude vybrán první ředitel DIA, řekl dnes po jednání kabinetu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
DIA by měla začít naplno fungovat od začátku dubna, má mimo jiné od ministerstva vnitra převzít správu základních registrů, ale také Czech Pointu nebo Portálu občana. Jejím úkolem je také propojit informační systémy veřejné správy a zajistit nadresortní sdílení digitálních služeb. Činnost agentury by měla usnadnit také komunikaci lidí s úřady.
Vznik agentury zatím schválila Sněmovna, ještě ho musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.
Související
20. listopadu 2024 22:03
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 17:29
13. listopadu 2024 19:48
30. října 2024 18:14
27. října 2024 19:41