Vláda se chystá ve středu jednat o úpravě příspěvků na bydlení kvůli zdražování. Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) by jí měly podle programu zasedání předložit odhady průměrného zvýšení nákladů na energie za poslední letošní čtvrtletí a také na příští rok. Odhadovaný nárůst cen by se měl promítnout do takzvaných normativních nákladů pro výpočet výše dávek.
Jak odhady vypadají a o kolik by se mohly normativy a s nimi i dávky zvednout, nechtěli ministři zatím přiblížit.
Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá pak rozdílu mezi skutečnými výdaji - ale nejvýš do normativních nákladů - a právě 30 či 35 procenty příjmu.
Pro letošek se normativy v nájmu podle počtu členů domácností a velikosti bydliště pohybují od 6746 do 22.495 korun. Například v Praze činí pro samotného člověka 10.121 korun, pro tříčlennou rodinu 18.312 korun. V okresním městě pro jednotlivce normativ dosahuje 6929 korun a pro tříčlennou rodinu 12.599 korun. Ve vlastním či družstevním bytě je strop podle počtu osob mezi 6232 a 14.368 korunami, velikost bydliště se nezohledňuje.
Podle odborníků na sociální problematiku jsou normativní částky nízké a neodpovídají realitě, a to zvlášť pro malé domácnosti ve velkých městech. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden novinářům řekl, že normativy by se podle odhadů růstu cen mohly upravit od října a do výše dávek by se promítly zpětně od července. Jaký je odhad růstu nákladů, šéf resortu práce nepřiblížil. "Nechci to číslo říkat," uvedl.
S navýšením normativů a výdajů na dávky souhlasí ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). "Můj názor bude pozitivní. Pokud máte mít nějakou sociální pomoc, musí vycházet ze správných čísel. Když se situace tak dramaticky mění, tak je musíte aktualizovat... Máme nová data o průměrných cenách energií a inflaci, budou zapracována do normativů," řekl novinářům Stanjura. Ani on nechtěl údaje sdělit.
Normativy stanovuje na každý rok vláda. Nové částky platí vždy od ledna. Fialův kabinet prosadil už pro letošek kvůli růstu cen energií jednorázové navýšení. Do zákona pak dostal i ustanovení, že při dalším významném zdražování může částky ještě upravit. Zatímco dosud nastavení normativů vycházelo z předchozího vývoje cen, nově se dá započítat i odhadovaný růst. Odhady průměrných nákladů u energií dodá ministerstvo průmyslu s ERÚ, pokud mu to vláda uloží. V programu středečního zasedání má kabinet "předložení odhadu průměrného navýšení" pro poslední letošní čtvrtletí a pro příští rok.
Podle údajů Českého statistického úřadu se v červenci ceny elektřiny meziročně zvedly o 33,6 procenta. Plyn zdražil o 59,8 procenta a tuhá paliva o 41,1 procenta. Nájmy se od loňského do letošního července navýšily o 4,9 procenta, ceny vodného o 5,3 procenta, stočného o 6,4 procenta a tepla a teplé vody o 19,2 procenta.
Témata: vláda ČR, sociální dávky, bydlení
Související
12. ledna 2025 17:57
8. ledna 2025 17:48
23. prosince 2024 20:51
19. prosince 2024 6:24
17. prosince 2024 17:24
11. prosince 2024 19:57