Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda se ve středu zřejmě přihlásí k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva

Vláda ČR
Vláda ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda Petra Fialy (ODS) se na středečním zasedání pravděpodobně přihlásí k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Vyplývá to z návrhu, který je na programu kabinetu. Usnesení má připomenout 45. výročí zveřejnění prohlášení Charty 77.

Hnutí kolem Charty bylo prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku a inspirovalo podobné aktivity v jiných zemích.

Kabinet by se podle návrhu zpracovaného ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) měl v usnesení přihlásit "k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii". "Vláda si váží všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami a všech, kteří se na jejich činnosti podíleli," stojí dále v návrhu usnesení.

Charta byla společenstvím lidí usilujících o dodržování lidských práv, k nimž se Československo zavázalo v helsinských dohodách z roku 1975. Komunisté ji vnímali jako ohrožení své moci. První prohlášení Charta vydala 1. ledna 1977. Do ledna 1990 se k Chartě přihlásilo 1898 signatářů. Oficiálně činnost ukončila 3. listopadu 1992.

Témata:  vláda ČR Charta 77

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 16:10

Rusko vystupňuje útoky před dodávkami americké pomoci, míní experti

Rusko může při vojenských operacích na Ukrajině zohlednit schválené poskytnutí další pomoci z USA, naznačil americký Institut pro studium války (ISW). Podle expertů by Moskva mohla vystupňovat pozemní útoky i vzdušné údery, než budou mít ukrajinští vojáci k dispozici nový materiál. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Dominik Feri

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.