reklama

Pro povinné testování neočkovaných zaměstnanců státu správa hmotných rezerv nakoupí do 15. prosince zhruba půl milionu testů, doplnil na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO).

Vláda minulý týden rozhodla, že preventivní testování neočkovaných žáků a těch, kteří neprodělali nemoc v posledních 180 dnech, bude ve školách povinné do února. Pravidelně by se měli žáci a studenti testovat každé pondělí. Povinné je nově i testování zaměstnanců, kteří nejsou očkovaní a v posledních šesti měsících neprodělali covid.

Celkem 192 milionů na PCR testování ve školách dnes vláda převedla ministerstvu školství, které v minulých vlnách testování proplácelo PCR metodu školám, jež formu testování vyžadující laboratorní práci zvolily. Většina škol používá jednodušší, ale méně přesné antigenní testy.

Pro dnešní zasedání kabinetu připravilo ministerstvo materiál, podle kterého bude pro testování žáků na covid-19 na základních a středních školách od prosince do konce února příštího roku potřeba zhruba 15,39 milionu antigenních testů určených pro samoodběr. Část z nich může stát získat dodatečným nákupem testů z poslední objednávky a asi na 13,79 milionu se bude muset vypsat veřejná zakázka. Testy pro školy by měla pořídit Správa státních hmotných rezerv podle technické specifikace ministerstva zdravotnictví. Veřejnou zakázku by správa podle návrhu měla vyhlásit nejpozději v úterý. Testy by se mohly zaplatit z Fondu solidarity EU.

Neočkovaní žáci v základních a středních školách se dnes začali plošně testovat na covid-19. Školy dostaly antigenní testy na dva termíny testování, které mělo původně skončit příští pondělí. Vláda ale v pátek schválila pokračování testování i po 29. listopadu. Opakovat by se mělo každé pondělí do konce února.

Podle ministerstva školství by se od 6. prosince do konce února mělo ve školách uskutečnit 12 kol testování, pro které bude potřeba až 15,39 antigenních testů.

reklama