Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda zrušila zákaz firemního stravování. Havlíček nařídil striktní režim

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vláda dnes změnila usnesení o zaměstnaneckém stravování. Nezakazuje ho, jak vyhlásila v pondělí večer po jednání, ale nařídila striktní režim sezení u stolů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to řekl ČTK. Podle informací ČTK byl tento bod jediným na dopoledním mimořádném jednání vlády. Členové kabinetu o něm diskutovali asi půl hodiny.

U stolu může být podle Havlíčka buď jen jeden strávník, případně u dlouhých stolů musejí být mezi lidmi rozestupy dva metry, nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének.

"Je dobře, že vláda své rozhodnutí pozměnila a vzala v potaz opatření a úpravy, které jsou ve většině firemních jídelen již uvedené v praxi řadu měsíců, zavádět se začala loni na jaře. Jídelny často mají nastavená pravidla ve spolupráci s hygienickými stanicemi," uvedla ke změně usnesení předsedkyně Správní rady Sdružení pro zaměstnanecké stravování Linda Nejezchlebová.

Provozovatelé hromadných zaměstnaneckých stravovacích zařízení dbají na rozestupy, instalovali plexiskla mezi strávníky u stolu, snížili počet míst u stolu a v jídelně. Strávníci měli také přesně dané časy pro návštěvy jídelny. Samozřejmostí už nyní byla podle Nejezchlebové hygiena rukou a ochrana dýchacích cest. "Jídelna je bezpečné místo pro konzumaci stravy v rámci provozu například továrny, nikoli šatna či chodba," dodala Nejezchlebová.

Ve firemních jídelnách se podle průzkumu Sdružení pro zaměstnanecké stravování z loňského roku stravovalo zhruba 1,8 milionu lidí. Průzkum se proveděl v souvislosti se zaváděním stravenkového paušálu. Možnost stravování v zaměstnání tehdy označilo za důležitou 63 procent respondentů.

Témata:  vláda ČR jídlo

Související

Aktuálně se děje

10:27

Konkláve 2025 začalo. Kdo jsou favorité na nového papeže?

Ve středu se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sešli kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy